Iako Istra nastavlja biti izrazitom turističkom regijom, stalni posao u turističkoj djelatnosti na Poluotoku sve je teže naći. Turističke su tvrtke od početka 90-ih godina broj stalnih radnika skresale više nego dvostruko i rad na neodređeno vrijeme zamijenile sezonskim.
Je li međutim riječ o procesu koji je zaključen ili tendencija smanjivanja broja stalnih radnika i zapošljavanja sezonaca i dalje postoji, pitanje je na koje poslodavci s jedne strane i sindikati s druge daju različite odgovore.
Regionalni povjerenik Sindikata ugostiteljstva i turizma Salvino Bibulić smatra kako je za poslodavce najvažnije smanjiti trošak radne snage i zato sve više zapošljavaju mnogo jeftinije sezonce.
Istina je da ni u jednom turističko-ugostiteljskom poduzeću u Istri, osim u Maistri, nije bio napravljen program zbrinjavanja viška radnika. Ispoštovana je socijalna komponenta pa uz veliku zaslugu i nas sindikata nitko nije završio na ulici, ali je zato broj radnika svugdje smanjen na način da su sporazumno s poslodavcem napustili tvrtku uz otpremnine ili uzeli objekte u zakup. No, opseg posla nije umanjen, a time
ni potreba za radnicima, kaže Bibulić.
Napominje kako je u istarskom turizmu itekako potrebno dodatno zapošljavanje radnika na neodređeno vrijeme jer su stalni radnici sve stariji, a sezonac, kako ističe, nikada ne može biti poput stalnoga.
Prosječna dob stalno zaposlenih radnika u istarskim turističko-ugostiteljskim tvrtkama kreće se od 45 do 49 godina i normalno bi bilo da se u stalni radni odnos zapošljavaju mladi, koji će uz starije kolege imati vremena usavršiti se. U protivnom će turistička ponuda gubiti na kvaliteti. Stalno zaposleni radnik, naime, mnogo je kvalitetniji od sezonskog jer je siguran u svoj posao te prema tome više zainteresiran i predaniji poslu, rekao je Bibulić.
Naglasio je kako bi upravo 2006. mogla biti godina povećanja broja stalno zaposlenih u turizmu.
(V.K.)
Izvor:
Glas Istre