Prema posljednjim istraživanjima Međunarodne organizacije rada, u Hrvatskoj tek 0,2% zaposlenih starijih od 35 godina sudjeluje u procesu učenja na radnom mjestu, dok taj postotak u zemljama Europske unije doseže 7 posto.
Hrvatski poslodavci, očito, još uvijek nisu dovoljno osviješteni niti motivirani kako bi svojim zaposlenicima osigurali dodatno obrazovanje, a sebi veću konkurentnost na tržištu. Mnogo je češća metoda kojom se popravlja kadrovska slika - otpuštanje radnika i zapošljavanje novih ljudi.
Koliko tvrtki u Hrvatskoj ulaže u dodatno obrazovanje svojih zaposlenika, precizno se ne zna, ali se zna kako je takvih poslodavac relativno malo te je uglavnom riječ o tvrtkama u stranom vlasništvu koje prepoznaju važnost ulaganja u znanje i svoje zaposlenike.
Utrošeno vrijeme i novac koji poduzeća daju za usavršavanje svojih zaposlenika uglavnom ulaze u područje poslovne tajne ili su, pak, toliko općeniti da se iz njih ne može izvesti neki zaključak, kaže Vesna Štefica, pomoćna direktorica u sektoru obrazovanja pri Hrvatskoj gospodarskoj komori. Ona navodi kako domaći poslodavci nažalost još uvijek smatraju da to što netko ne zna nešto raditi, ili sam odluči otići iz poduzeća, za njih nije veliki gubitak s obzirom na velik broj nezaposlenih.
Po mišljenju Krešimira Severa, čelnika Nezavisnih hrvatskih sindikata, državne su institucije zakazale u motiviranju poslodavaca na ulaganje u znanje svojih zaposlenika.
Da bi gospodarstvo učinila konkurentnim na inozemnom tržištu, država bi
morala poslati jasnu poruku da će poduzetnici koji to čine za svoje radnike
dobiti porezne olakšice i da će sufinancirati takve škole, kaže Sever te dodaje kako je Hrvatska u pogledu obrazovanja zaposlenih podosta zaostala u odnosu na druge tranzicijske zemlje.
Zbog toga se, kaže, i događa da moramo uvoziti radnu snagu u brodogradnji ili graditeljstvu, dok su zemlje poput Turske, za razliku od nas, prepoznale kretanja na tržištu rada i mogu odgovoriti na takve zahtjeve.
Čak 93% nezaposlenih kod nas ima nižu ili srednju stručnu spremu, a uglavnom je to kategorija bez ljudi s primjenjivim znanjima, upozorava Sever. Kaže i kako se dobar dio poslodavaca ne želi baviti obrazovanjem svojih kadrova iz straha za vlastitu poziciju u tvrtki.
(V.K.)
Izvor:
Glas Istre