Iako je europska stopa nezaposlenosti još uvijek dvostruko veća od one u SAD-u, u posljednjih pet godina rast zaposlenosti u Europi bio je brži nego u Sjedinjenim Državama, gdje je uglavnom stagnirao. Od 2000. do 2003. ukupna zaposlenost se u eurozoni povećala za oko 3,5%, dok je rast zaposlenosti u SAD-u, u tom razdoblju, pao za gotovo 1%. No, od 2004. rast zaposlenosti u SAD-u se znatno ubrzao, a usporio u eurozoni.
Neki kažu da iako Europa u cjelini bilježi viši rast zaposlenosti od SAD-a, to nije slučaj sa svim europskim zemljama podjednako. Zemlje "nove" Europe, kao što su Danska, Nizozemska i Velika Britanija, imaju mnogo više uspjeha u otvaranju novih radnih mjesta, nego zemlje "stare" Europe, kao što su Njemačka, Francuska i Italija, koje s tim imaju problema, ističe stručnjak za tržište rada Alexander Spermann iz Centra za europska ekonomska istraživanja.
Također, pobliža analiza brojki pokazuje da je povećanje rasta zaposlenosti rezultat eksplozije honorarnih poslova i privremenih poslova (na određeno vrijeme). Došlo je do ekspanzije poslova, ali ne i onih za stalno, na neodređeno vrijeme, već privremenih. Štoviše, zabilježeno je i sve veće smanjenje broja poslova na neodređeno vrijeme, napominje stručnjak za nezaposlenost iz Instituta za ekonomska istraživanja iz Münchena, Martin Werding.
Najveća svjetska tvrtka za privremeno zapošljavanje Manpower iz Francuske, i njeni najveći konkurenti Adecco iz Švicarske, te Ranstad iz Nizozemske, s optimizmom gledaju na rast tržišta privremenog rada. Ako gospodarstva Nizozemske i Francuske ove godine zabilježe rast od 2%, tržište privremenog rada moglo bi narasti za 5%, kaže predsjednik Manpowera, Jean-Pierre Lemonnier.
Udio privremeno zaposlenih u ukupnoj radnoj snazi u SAD-u je 13%, i takav je, prema podacima Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj, već 10 godina, dok se udio privremeno zaposlenih u radnoj snazi u Europi stalno povećava. Od 1990. do 2000. utrostručili smo svoje poslovanje, kaže Lemonnier.
U Francuskoj, Njemačkoj i Italiji više od 12% zaposlenih radi na ugovor o privremenom radu, u Nizozemskoj je tako radi oko 15% radnika, a u Španjolskoj je njihov udio u ukupnoj radnoj snazi veći od 30 posto. Važan čimbenik porasta privremenog zapošljavanja je i taj, što, nakon što odu u mirovinu, mnogi zaposlenici nastavljaju raditi kao privremeno zaposleni radnici.
Međutim, velika promjena, u posljednjih 12 godina, nije se dogodila samo u tim brojkama, nego i u europskom stavu prema radu. Naime, europske zemlje godinama su se ponosile svojim strogim radnim zakonodavstvima, koja su radnicima osiguravala jaku zaštitu, a tvrtkama otežavale otpuštanje, ali i zapošljavanje radnika, dok američke kompanije nisu imale takvih ograničenja. Agencije za privremeno zapošljavanje, kao što je Manpower, u europskim su zemljama bile omalovažavane, a privremeni rad se općenito smatrao nesigurnim.
Tako je zapravo brz i velik rast zaposlenosti u Europi, u posljednjih nekoliko godina, rezultat niskih stopa rasta prijašnjih godina te povećanog apetita tvrtki za zapošljavanje novih ljudi.
(T.B.)
Izvor:
New York Times