Kakav će biti vaš dan uvelike ovisi o tome kakav dan, dobar ili loš, ima vaš šef, jer ako on ili ona imaju loš dan, velike su šanse da će i vaš biti upravo takav, a biti stalno izložen promjenama nečijeg raspoloženja vrlo je stresno. Recimo kada se šef oko nečega posvađao sa svojom boljom polovicom, ili je ljut na šefa drugog odjela. Tada je mrzovoljan, viče na sve i pronalazi greške čak i u najjednostavnijim stvarima. Zašto bi, pitate se, itko morao trpjeti zbog šefovih problema? Ne bi li on trebao potisnuti probleme i prestati se iskaljivati na nevinim zaposlenicima?
U savršenom svijetu, svakako. Šefovi su, međutim, isto ljudi, pa kad njima nešto krene po krivu, bez obzira koliko se to trudili prikriti, svi će to osjetiti. Zato je važno zaštititi se od takvih loših raspoloženja šefa što je više moguće. To ćete najbolje učiniti tako da shvatite što ga čini sretnim i veseli. Naučite što mu je važno i što možete učiniti kako biste mu olakšali život. Ključno je da se u šefovom umu ugnijezdite kao prijatelj, ne neprijatelj. Tako je vjerojatnije da, kada se njegovo raspoloženje pogorša, vi nećete biti žrtva na koju će se iskaliti. Stoga upamtite sljedeće:
1. Shvatite da šefovi mrze nelojalnost. Postoje različite vrste nelojalnosti, od ozbiljnih (prodaja tvrtkinih tajni konkurenciji), do kupovanja proizvoda konkurencije umjesto onih vlastitog poslodavca (manje ozbiljno, ali svakako nije lijepo). Također, jedna vrsta nelojalnosti je i kad nakon posla s kolegama, uz pivo u obližnjem kafiću, ogovarate šefa. Možda ste sigurni da vaši kolege to nikada neće prenijeti šefu no životna je činjenica da je ured vrlo plodno mjesto za trač. To znači da postoje velike šanse da će netko ponoviti ono što ste rekli, i prije nego što se okrenete, šef sazna za vaše mišljenje o njemu.
2. Uvijek volite ono što voli i vaš šef. Ako on voli da je sve organizirano i sređeno, držite svoje radno mjesto uredno i organizirano. Ponudite mu da reorganizirate neuredne projekte ili uspostavite novi sustav za bolje praćenje narudžbi klijenata. Šef će tako na vas gledati kao na sposobnu osobu koja mu pruža pomoć i podršku.
3. Pazite na riječi. I dok je jasno da vam se sve što kažete, pa čak i ono što ne kažete, može zamjeriti, jednako je i s e-mailovima ili blogovima. Nikada nemojte napisati nešto o svome šefu što mu ne biste i rekli u lice.
4. Upamtite da je dojam važan. Ako se na poslu družite s lijenčinama, možete se kladiti da će i vas šef smatrati takvim. Uvijek pazite na to kako se odijevate i ponašate u poslovnim situacijama, kao što su, na primjer, sastanci ili konferencije. Kada je šef loše raspoložen, vaša neuredna odjeća, loše ponašanje ili nedostatak profesionalizma, za njega postaju lake mete.
5. Održavajte komunikaciju sa šefom otvorenom. Ako vidite da stiže nevolja, na primjer, u obliku ljutog klijenta, dajte šefu znak. Ako vidite da se projekt ne ostvaruje kako treba, dajte to šefu do znanja i ponudite pomoć. Ne ocrnjujte nikoga poimence dok to radite – više će cijeniti nekoga tko je timski radnik i tko želi riješiti problem umjesto da potiče razdor.
(T.B.)
Izvor:
CourierPost Online