Višednevni štrajk indijskih liječnika koji se u nedjelju iz New Delhija proširio i na druge velike indijske gradove pokazuje da kastinski sustav u Indiji, unatoč svim mjerama vlade, nije prevladan.
Povod štrajku kojemu su se osim studenata medicine i liječnika u državnim bolnicama pridružili i njihovi kolege iz privatnih klinika je plan vlade kojim bi se upisne kvote za pripadnike nižih kasti na medicinskim fakultetima u zemlji povisile na 27 posto. Prema zakonu, njima bi trebalo pripasti i 27% svih državnih poslova.
Kvota za pripadnike nekoliko nižih kasti koje su obuhvaćene službenim terminom OBC (Other Backward Classes) je za prosvjednike previsoka iako ona ne odražava proporcionalni udio pripadnika OBC-a u društvu.
Političke stranke koje podupiru uvođenje kvota navode da je mjera vlade nužna kako bi pripadnici nižih kasta koji nemaju mogućnosti za kvalitetno obrazovanje mogli studirati. No, oni koji se protive toj vrsti pozitivne diskriminacije odgovaraju da će time biti smanjen broj mjesta za one koji se upisuju na temelju svojih postignuća, što će, tvrde, na kraju voditi i padu kvalitete obrazovanja i padu standarda u zdravstvenoj zaštiti.
Dodajmo kako je prema pisanju indijskih medija došlo do gotovo potpunog zastoja rada i zagušenja u indijskim bolnicama, iako bi ambulante za hitan prijem trebale biti isključene iz obustave rada.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik