Ministarstvo financija prošle je godine odlučilo ukinuti izravne poticaje za zapošljavanje jer nisu opravdali potrošnju novca poreznih obveznika.
Iz Instituta za javne financije, Ministarstvu ovih dana stiže novo upozorenje da razmisle o nužnom ukidanju još nekih olakšica, što zbog potrebe usklađivanja s EU, što zbog upitnog učinka niza poticaja i olakšica zbog kojih proračun države i ostalih razina vlasti godišnje gubi gotovo pola milijarde kuna.
Vjekoslav Bratić iz Instituta za javne financije, u svojoj analizi napominje kako je upitno, jesu li razni poticaji i olakšice postigli svoj konačni cilj i utjecali na smanjenje nezaposlenosti i nerazvijenosti na posebno porezno tretiranim područjima u sustavu oporezivanja dobiti i jesu li pozitivno utjecali na gospodarsko-socijalna kretanja na tim područjima.
Bratić u svojoj analizi "izgubljeni porezni prihodi" upozorava da se država iz godine u godinu dobrovoljno odriče sve više prihoda. Dok se u 2001. godini na 100 kuna skupljenih poreza odricala 3 kune, u 2004. zbog nabujalih poticaja olakšica i izuzeća država se odricala čak 11 na 100 kuna skupljenih prihoda.
Samo zbog uvođenja niza olakšica u 2000. godini, kao i posebnog uvođenja olakšica za istraživanje i razvoj te školovanje i stručno usavršavanje u 2003. godini nastaje prava eksplozija izgubljenih poreznih prihoda, naglašava Bratić.
Za poticaje za zapošljavanje, istraživanje i razvoj, školovanje i stručno usavršavanje u 2001. godini iz državnog je proračuna potrošeno 25 milijuna kuna, a na razini svih državnih vlasti 35,7 milijuna kuna.
Trošak tih poticaja u 2004. godini bio je 229,9 u proračunu središnje države, odnosno 328,4 milijuna na razini opće države.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik