Sve se više tvrtki odlučuje za angažiranje stručnjaka ili agencija za odnose s javnošću, a u porastu je i broj samostalnih odjela za odnose s javnošću u tvrtkama. Sve više menadžera priprema se za medijske nastupe, a upravljanjem komunikacijama bavi se skoro tri četvrtine žena dok je muškaraca tek 29,4 posto.
Rezultati su to četvrtog istraživanja Hrvatske udruge za odnose s javnošću (HUOJ) o stanju u struci, koje je provedeno na uzorku od 245 ispitanika. Istraživanje koje je provedeno u suradnji s Centrom za istraživanje tržišta GfK, imalo je za cilj prepoznati nove Trendove u struci te saznati više o strukturi i karakteristikama zaposlenih na poslovima komunikacija, njihovom poslu, odgovornostima i utjecaju unutar organizacija u kojima rade.
Tijekom studija u odnosima s javnošću počelo je raditi 16% stručnjaka, putem preporuke zaposlilo se njih 11%, a 2% su kontaktirale head hunting agencije.
Kad je riječ o obrazovnoj strukturi, višu školu ili fakultet završilo je 79% ispitanika, dok magisterij ima njih 13% što je više no dvostruko nego prije tri godine. Najviše ih je studiralo na Fakultetu političkih znanosti (32%), te Ekonomskom (26%) i Filozofskom fakultetu (23%). Zadovoljstvo poslom i plaćom je visoko, a više od polovice ispitanika kani ostati u struci i osobno se usavršavati na sadašnjem radnom mjestu.
Istraživanje se osvrnulo i na znanja i vještine potrebne za rad u ovoj branši. Kako pokazuju rezultati, najvažnijima se smatraju: dobra osobna i javna komunikacija te javni nastup; planiranje i postavljanje ciljeva te prepoznavanje uzroka problema i trendova, pismenost te sposobnost motiviranja i utjecaja na druge.
O važnosti ove struke govori i podatak kako je porastao broj organizacija (52%) s posebnim odjelom za odnose s javnošću, dok u četvrtini njih (24%) taj posao obavlja samo jedna osoba ili takvog odjela uopće nema. Voditelji takvih odjela većinom su pozicionirani izravno uz Upravu (59%), 22% ih pripada srednjem menadžmentu, a 12% su i članovi Uprave. Ipak, većina sudionika istraživanja (60%) smatra da odjel koji koordinira komunikacije nema utjecaja na strateške odluke organizacije dok ih 40% smatra da ima.
Broj PR stručnjaka koji redovito pripremaju menadžment za nastupe u medijima, također je porastao na 30%, dok 51% njih to čini ponekad, a ostali to nikada ne čine. Zbog zahtijeva posla, u porastu je i broj menadžera koji se odlučuju na trening za bolje komuniciranje, pa tako ponekad to čini 48%, a redovito 36% ispitanika.
Polovica ispitanih redovno prati šira društvena zbivanja te o njima priprema izvještaje za Upravu i potiče diskusije unutar tvrtki, a 45% osoba nadležnih za komuniciranje priprema pravila ponašanja, etički kodeks i slične dokumente, kao i izjave o misiji i viziji organizacije.
Skoro trećina tvrtki u Hrvatskoj redovito surađuje s agencijama za odnose s javnošću i konzultantima, dok 36% organizacija surađuje tek ponekad. Nikakvu suradnju s agencijama nema 37% tvrtki, što je pozitivan pomak u odnosu na prije tri godine kada s PR agencijama nije surađivalo 53% tvrtki.
Većina zaposlenih u agencijama vjeruje da agencije za odnose s javnošću mogu utjecati na strateške odluke organizacije jer bolje poznaju stanje na tržištu i okruženju klijenta (90%) dok ih samo 10% smatra da je posao agencije slijediti želje klijenta i njegove odluke.
Pa, iako je zadovoljstvo poslom i plaćom visoko, sadašnji bi posao više od polovice ispitanika, mijenjalo zbog veće odgovornosti i kreativnosti u poslu ili zbog bolje plaće.
(V.K.)