Rezultati istraživanja organizacijske klime i zadovoljstva poslom koje je provela konzultantska kuća AT Adria, pokazuju kako su razvoj karijere, nagrađivanje te unutarnje komuniciranje i informiranje, problematične kategorije unutar hrvatskih i slovenskih tvrtki.
Takvu ocjenu dali su sami zaposlenici koji su skalom od 1 do 5 vrednovali kategorije klime i zadovoljstva poslom, a prema prikupljenim podacima vidljivo je kako hrvatske tvrtke imaju gotovo identične izazove kao i slovenske.
Tako primjerice prosječna ocjena zadovoljstva plaćom kod hrvatskih zaposlenika iznosi 3,04 dok kod slovenskih zaposlenika ona iznosi 2,79.
Među najbolje ocjenjenim kategorijam organizacijske klime u hrvatskim tvrtkama su: odnos prema kvaliteti (3,81), inovativnost i inicijativnost (3,52) te motivacija i zaokupljenost (3,50).
Za razliku od hrvatskih, slovenski su zaposlenici odnosu prema kvaliteti dali ocjenu 3,77, a motivaciji i zaokupljenosti 3,49. Dok su inovativnost i inicijativnost ocijenili prosječnom ocjenom 3,61.
Uz navedeno, znatnije su razlike dobivene i prilikom mjerenja lojalnosti, s obzirom da su hrvatski zaposlenici (ocjena 3,63) lojalniji svom poslodavcu od slovenskih (ocjena 3,45).
Unutarnji odnosi, poznavanje misije, vizije i ciljeva, organiziranost, rukovođenje te stručna osposobljenost i učenje, srednje su ocijenjene kategorije, dok su nagrađivanje, unutarnja komunikacija i informiranje te razvoj karijere, ocijenjeni najnižim prosječnim ocjenama.
Inače u sklopu projekta HrOK (Hrvatska organizacijska klima), koji se provodi od 2002. godine, do sada se uključilo 55 različitih tvrtki. Zbroje li se ispitivanja iz Slovenije, koja se u projekt SiOK (Slovenska organizacijska klima) uključila dvije godine ranije, u obje je države od 2001. do 2005. istom metodologijom ispitano 67.391 zaposlenik iz 230 tvrtki različitih djelatnosti.
Namjera HrOK (i SiOK) projekta je utvrditi stanje klime i zadovoljstva u pojedinim poduzećima i omogućiti usporedbu oba pokazatelja sa stanjem u drugim organizacijama u regiji.
Rezultati takvih istraživanja često služe unapređenju rada s ljudima u tvrtkama, s ciljem povećanja organizacijske učinkovitosti.
(V.K.)