Nakon 12 godina, najavljenim izmjenama zakona, ove bi se jeseni i na atraktivnijim mjestima mogla otvoriti nova mjesta za javne bilježnike.
Jedno je to od pravničkih zanimanja koje omogućuje solidne zarade, naročito u velikim gradovima, no mjesta su na svim atraktivnim lokacijama zauzeta, a slobodna su samo u malim mjestima, gdje zapravo očito i nisu potrebna.
Javni bilježnici posljednjih godina dobili su niz novih poslova, pa tako sad rješavaju nesporne ostavine, izdaju rješenja o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave, a ovlašteni su izdavati i zemljišnoknjižne izvatke. Uz najčešće ovjere potpisa i solemnizaciju kredita, javni bilježnici sad imaju puno veći opseg posla.
Zbog toga u ministarstvu pravosuđa kane mijenjati kriterije za utvrđivanje broja javnih bilježnika, koji se sada svode na broj stanovnika na nekom području. Ubuduće bi se u obzir uzimao i stupanj gospodarskog razvitka i pravnog prometa. Povećani opseg poslova doveo je do toga da najuspješniji javni bilježnici imaju tri ovlaštena suradnika, te još i nekoliko vježbenika. Zakonom će taj broj biti ograničen na dva ovlaštena suradnika.
Ministrica pravosuđa Ana Lovrin kaže kako se time želi onemogućiti prevelik rast pojedinih ureda, jer time zapravo javnobilježnički posao obavljaju suradnici koje država za to nije ovlastila.
U nekim susjednim zemljama, poput Slovenije i Italije, kaže prof. dr. Alan Uzelac, razmišlja se o tome da se ukine javnobilježnički monopol, a i tamo su problematizirane javnobilježničke tarife.
(V.K.)
Izvor:
Večernji list