U sklopu strategije reforme pravosuđa donesena je odluka o realizaciji projekta "Mirenje pred sudovima", u sklopu strategije Ministarstva pravosuđa pod nazivom "Razvoj alternativnih načina rješavanja sporova".
Među desetak najopterećenijih, ali i najvećih sudova u nas, odabran je i Općinski sud u Rijeci za realizaciju alternativnog projekta koji bi s radom počeo ove jeseni.
Glasnogovornik Općinskog za građansko pravo Josip Pulić objašnjava kako do mirenja ne može doći u obzir u predmetima u kojima postoji potreba za hitnom intervencijom u obliku privremene mjere ili u kojima neposredni pregovori teku zadovoljavajućim tijekom. Uspješan postupak mirenja ne bi bio vjerojatan ni u predmetima u kojima postoji mogućnost rješavanja u brzom i jednostavnom sudskom postupku i onima vezanim za javni red.
Kako veli Pulić, predmeti pogodni za mirenje su imovinskopravni sporovi, radni sporovi, naknade štete, sporovi oko podjele bračne stečevine, sporovi koji traže brže i jeftinije rješavanje, te sporovi u kojima je strankama cilj izbjeći publicitet, zaštititi ugled i nastaviti poslovni odnos.
U roku 15 dana od dana primitka obrasca stranke će izvijestiti suca pristaju li na postupak mirenja. Ukoliko jedna od stranaka ne pristaje na mirenje, spis se dostavlja natrag sucu koji će nastaviti voditi sudski postupak. Ukoliko se mirenje prihvati, ono najviše može trajati 60 dana, a odvijat će se u posebnoj prostoriji suda.
Prednosti mirenja, za stranke su brojne, a najčešće su trošak, brzina, raspon mogućih ishoda, osobni doprinos ishodu , ishodu, veće zadovoljstvo ishodom, pravomoćna odluka i manja vjerojatnost ovrhe.
I odvjetnici mogu naći prednosti u mirenju alternativnim načinom - djelotvornija odvjetnička praksa, odnos sa strankama je kvalitetniji zbog brzog i djelotvornog rješavanja sporova, a zadovoljna stranka jamči i dugoročno poslovanje.
(V.K.)
Izvor:
Glas Istre