Prema najnovijim UNESCO-vim podacima, u svijetu će u narednih deset godina trebati 18 milijuna novih učitelja kako bi se moglo pružiti kvalitetno osnovnoškolsko obrazovanje svoj djeci.
Glavni direktor UN-ove agencije za obrazovanje, znanost i kulturu Koichiro Matsuura, na Svjetski dan učitelja (5. listopada) odaslao je poruku da je bez promicanja ugleda učiteljskog zvanja dugoročno nemoguće rješavati probleme obrazovnog sustava. Upozorio je i na nedostatak učitelja.
Gledano iz kuta Hrvatske, godišnje iz sustava obrazovanja odlazi 1.000 nastavnika. Misli se da je problem njihova potplaćenost, no za deset godina ako će država i imati novaca za pristojne prosvjetarske plaće, pitanje je hoće li ih imati kome dati. Učitelji postaju biljke: sve se manje mladih odlučuje na taj poziv, a stariji iz njega odlaze, sve češće i prije vremena, upozorava predsjednik najvećeg sindikata učitelja Zvonimir Laktašić.
S problemom nedostatka nastavnog kadra i prijevremenog odlaska učitelja u mirovinu susreću se i razvijenije zemlje od Hrvatske. U samo jednoj godini u mirovinu je otišlo više od 8.600 njemačkih učitelja zbog navodne radne nesposobnosti.
Razloga je mnogo: psihička opterećenost, pritisak učenika i roditelja na ocjene, nasilje, radna klima. Učitelje, pokazalo se, muči i buka. U prosjeku, svaki nastavnik govori 75% školskog sata. No, katkad je teže od govora podnijeti žamor.
Nakon akustičkih mjerenja u nekim osnovnim školama u Njemačkoj, stručnjaci su zaključili: uz ovakvu buku u industriji se preporučuje zaštita sluha. Zabilježili su naime razinu buke od 70 decibela a ona se katkad podigla i do 90.
Granična vrijednost za radna mjesta s pretežito umnim radom je kod 55 decibela a kod 85 decibela u industriji se preporuča - zaštita sluha. Za razliku od njemačkih nastavnika koji, poput naših, imaju praksu zatvorenih vrata, učionice u finskim i kanadskim školama ostaju otvorene, a u japanskima se učitelji snimaju videokamerom da bi naknadno zajedno gledali snimke i raspravljali.
U Engleskoj se pak pokazalo da su nastavnici pod prevelikom paskom što ih psihički iscrpljuje više od njihova posla. Petina njih je više od šest puta godišnje imala goste na nastavi (inspekcija).
Koji je glavni problem učitelja u Hrvatskoj? Jednaki kao i u većini ostalih europskih zemalja: nedovoljno su plaćeni za napor koji podnose na radnome mjestu. No ono što će ih većina naglasiti mnogo važnijom stavkom jest što im ugled, kako vidimo na primjeru Francuske, nije na primjerenoj razini. Uz to, moderno doba donosi probleme oholosti i nasilja.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik