Gotovo svaki drugi radnik u tekstilnoj i obućarskoj industriji izložen je nekom od oblika zlostavljanja na radnom mjestu. Najčešći zlostavljači u verbalnim napadima, vrijeđanju, psovanju te pogrdnom nazivanju su nadređeni, ali i osobe sklone nekorektnom ponašanju neovisno o hijerarhiji.
Rezultati su to istraživanja o mobbingu i uznemiravanju na radnom mjestu koje je nedavno proveo Sindikat tekstila, obuće, kože i gume Hrvatske, a u njemu je sudjelovalo 40 tekstilnih tvrtki s više od 16.000 radnika koji su članovi sindikata.
U usporedbi sa sličnim istraživanjem od prije dvije godine, verbalni napadi smanjeni su sa čak 72% na 45% ove godine. Zlostavljanju su najizloženije žene, koje čine 80% zaposlenika u tekstilnoj i obućarskoj industriji. Posebno ranjive skupine su samohrane majke, radnici u proizvodnji koji se ne znaju ili pak boje obraniti te najniže rangirani i najmanje obrazovani zaposlenici.
U Sindikatu tekstila usprotivili su se inicijativama za zakonsko uređenje minimalne plaće jer smatraju da će to narušiti odnose u ionako potplaćenoj industriji, odnosno da će izjednačiti plaće čistačice i poslovođe. Prosječna neto plaća iznosi 1.850 kuna, a kad se tome dodaju menadžerske i prekovremeni sati, plaće se penju na 2.200 kuna u tekstilnoj i 2.020 u industriji obuće.
Uznemiravanje na radnom mjestu
(T.N.)
Jutarnji list