Najnoviji izvještaj Međunarodne organizacije rada (ILO) Ujedinjenih naroda koji govori protiv nasilja nad djecom bit će predstavljen na Općoj skupštini UN-a. Jedno poglavlje posvećeno je nasilju nad djecom koja rade te o negativnom utjecaju rada na njih.
U izvještaju je naglašeno da ključna točka politike mora biti usmjerena prema "nultoj točki tolerancije nasilja nad djecom izložena radu".
Frans Roselaers, direktor ILO-ovog Odjela za partnerstvo i razvoj suradnje istaknuo je kako se nasilje nad djecom koja su izložena radu mora hitno zaustaviti.
Roselaers je napomenuo kako više od 80% djece u svijetu trenutno živi u zemljama koja su prihvatile dvije ključne točke ILO-ve konvencije, Konvencije iz 1999. koja se bori protiv iskorištavanje dječje radne snage te Konvenciju o minimalnoj dobi za rad. No, još nije zadovoljan u uspješnosti sprečavanja nasilja nad djecom jer postoje mnoge zapreke u provođenju prava.
Glavna zapreka odnosi se na nepostojanje opće evidencije broja novorođenih, dok se drugi nedostatak odnosi na inspekciju rada koja nije dovoljno učinkovita u zemljama u kojima ne postoje zakonske sankcije i propisi koji sprečavaju rad i nasilje nad malodobnom djecom.
Ipak, Roselaers izdvaja zemlje Ujedinjenih Arapskih Emirata za primjer učinkovite provedbe zakona. Naime, nakon potpisanog sporazuma s UN-om u svibnju 2005. čak 3.000 malih dječaka koji su ilegalno radili kao vodiči deva te u konjušnicama vraćeno je u domovinu. Sličan sporazum ILO/IPEC projekt proveden je u Tanzaniji nakon kojeg su psihički i seksualno zlostavljana djecu prebačena u rehabilitacijski centar u kojem im je omogućen medicinski oporavak te organizirano pohađanje škole.
Ključnu točku okončanja dječjeg rada vidi u univerzalnom pristupu školovanja jer dječji rad umjesto obrazovanja uzrokuje daljnje osiromašenje zemalja u kojima je to praksa. Poboljšanje se vidi, primjerice, Kerali i Sri Lanka u kojima su uvođenjem općeg obrazovanja djeca su maknuta s punog radnog vremena na poslu.
Dodao je da je potreban dodatan rad sa sindikatima i udrugama poslodavaca kako bi zaštitili djecu od ilegalne radne snage.
Ključna točka mora biti nula tolerancije prema nasilju nad djecom te dječjem radu, zaključio je Roselaers.
(A.T.)
Izvor:
ILO