Rumunjska i Bugarska tek su nedavno dobile zeleno svjetlo za ulazak u punopravno članstvo Europske unije, a već su se počele označavati kao najsiromašnije članice bloka ili, kako tvrde neki komentatori, "ružne sestre".
Također s datumom ulaska tih zemalja sve više rastu strahovi da će doći do masovne migracije njihovih radnika na zapad, kao i zabrinutost da neće uspjeti provesti reforme koje bi njihove javne financije trebale dovesti u red.
Investitor Klaudius Sobczyck iz tvrtke Veritas smatra da je problem u tome što ljudi misle kako će se stvari popraviti odmah nakon ulaska u Uniju, a istina je zapravo da se situacija neće poboljšavati ništa brže nego prije primanja u članstvo.
Unatoč relativno lošem imidžu dviju zemalja na zapadu, Rumunjska i Bugarska ipak su ostvarile velik napredak u reformama koje su poduzele. Tako je Rumunjska ostvarila ekonomski rast od 5,8% u posljednjih pet godina što je jedan od najbržih u Europi.
Osim toga, u glavnom gradu Bukureštu i zapadnim dijelovima zemlje nezaposlenost je pala na oko 2% te čak postoji zabrinutost da će doći do nedostatka radne snage nakon što su neke strane kompanije, kao Procter & Gamble, ondje otvorile svoje proizvodne pogone.
Ni Bugarska nije puno lošija, pa se očekuje kako će tamošnji rast ove godine biti 5 posto. Ta zemlja sve više napušta tzv. prljave industrije kakve su dominirale u doba socijalizma te se okreće modernim sektorima poput tehnologije i turizma.
Prosječna mjesečna plaća u Rumunjskoj popela se na 250 eura mjesečno, a u Bugarskoj oko 200 eura.
Razvojni fondovi Europske unije trebali bi dodatno poboljšati situaciju, pa je Bruxelles već odredio impozantnih 32 milijarde eura subvencija za Rumunjsku do 2013. godine.
Za Bugarsku, koja ima polovicu od rumunjskih 22 milijuna stanovnika i puno manji poljoprivredni sektor, predviđa se 11 milijardi eura.
(A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik