Poslovanje s vrijednosnim papirima u Hrvatskoj odskora će se odvijati uz nešto drukčija pravila igre. Zakonski okvir time će, prema svemu sudeći, dobiti i trgovanje financijskim izvedenicama (derivatima) koje u nas dosad nisu bile regulirane.
Predstavnici burze, brokera i domaćih institucionalnih investitora smatraju to važnim za daljnji razvoj tržišta, a odnedavno se u vezi s tim pozivaju i na izmjene deviznog zakona.
Prijedlog izmjena tog zakona ide u smjeru potpune liberalizacije ulaganja u vrijednosne papire (stranaca u Hrvatskoj i hrvatskih građana u inozemstvu), a Vlada ga je nedavno proslijedila Saboru.
Domaćim ulagačima to će omogućiti da izravno (ne više nužno preko ovdašnjih brokera) kupuju npr. i opcije na dionice u Njemačkoj, pa domaći posrednici i institucionalni investitori drže da nema razloga da se ta mogućnost ne otvori i na domaćem terenu.
Među uvjetima za člana uprave i/li rukovoditelja brokerske kuće stoji i onaj o najmanje pet godina iskustva u financijskim institucijama, što priličan broj sadašnjih direktora zapravo ne udovoljava.
Ozbiljniji problemi za nekoga od brokera i investicijskih savjetnika mogli bi proizaći iz novosti u sklopu općenito povećanih nadzornih ovlasti Agencije za nadzor finacijskih usluga (Hanfe) koja će ubuduće za kršenje zakona moći oduzeti dozvolu i do pet godina bez mogućnosti da je se ponovno zatraži.
To je slučaj i s mjerama vezanim uz manipuliranje tržištem te zlouporabe povlaštenih informacija koje su izazvale najviše pozornosti medija u dosadašnjim najavama zakonskih promjena.
Tome su nesumnjivo pridonijele strože sankcije, ponajprije u slučajevima kršenja zakona poput tih dvaju koji podliježu kaznenoj, a ne prekršajnoj odgovornosti.
Ako je tim postupcima pribavljena korist ili drugome pričinjena šteta veća od 5.000 kuna, zakon predviđa kazne od najmanje 500 dnevnih dohodaka ili do pet godina zatvora. A to je približno tri, odnosno pet puta više nego dosad.
(A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik