Regres ili naknada za korištenje godišnjeg odmora, više je nego dobrodošao prihod obiteljima pred nadolazeće godišnje odmore. Međutim, dok je jednima to 13. ili čak 14. plaća, drugi o tom osvježenju kućnog budžeta mogu samo sanjati.
Istraživanje po tvrtkama pokazalo da se najvećem iznosu mogu nadati radnici trgovačkog lanca DM, koji će u lipnju dobiti regres u visini jedne mjesečne plaće. Zanimljivo je da DM isti iznos svojim radnicima osigurava i za Božić, što znači da dobivaju i po 14 plaća godišnje.
Za razliku od njih brojni radnici, primjerice, u maloj trgovini, ali i nekim većim trgovačkim lancima, u zaštitarstvu, dijelu ugostiteljstva, ali i brojnim drugim djelatnostima u kojima nije sklopljen kolektivni ugovor, nemaju se čemu nadati.
Regres, naime, nije pravo iz Zakona o radu, nego se ugovara kolektivnim ugovorima, ugovorom o radu ili pravilnikom o radu, pa se razlikuje od tvrtke do tvrtke.
Također, u velikom broju poduzeća isplaćuje se u okviru neoporezivog iznosa do 2.000 kuna, što znači da tvrtke unutar toga iznosa pravilno "razmjeste" božićnice, dar za djecu i regres koji se onda obično kreće od 500 do 700 kuna, ovisno o ostalim pravima.
No, bez daljnjega, brojna su poduzeća, osobito ona veća i uspješnija, izdašna u nagrađivanju svojih zaposlenika.
Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS), Krešimir Sever objašnjava kako je regres "dobra praksa iz prijašnjih vremena i treba ga gledati s pozitivne strane. No, na žalost, on češće služi krpanju kućnog budžeta, nego što se iskoristi za godišnji odmor".
Također NHS je ministru Ivanu Šukeru već uputio zahtjev za povećanjem neoporezivog iznosa prigodnih nagrada.
To bi povećanje sigurno obradovalo 240.000 proračunskih korisnika, onih iz državnih i javnih službi, koji već godinama dobivaju regres u visini od tisuću kuna.
Istraživanje o godišnjem odmoru koje je u svibnju prošle godine, proveo MojPosao pokazalo je da čak 54% radnika, ne dobiva regres za godišnji odmor.
Također je otkriveno da za 46% radnika kojima poslodavac isplaćuje regres, prosječno dobije 1.638 kuna, a regres dobiva čak 70% ispitanih koji rade u velikim tvrtkama i tek 22% onih koji rade u manjim tvrtkama.
(V.K.)
Izvor:
Slobodna Dalmacija