Zbog Izmjena i dopuna Zakona o osnovnom i srednjem školstvu svi učitelji, profesori i stručni suradnici koji do, primjerice, 4. rujna napune 65 godina, u školama mogu raditi do konca te školske godine, ali oni koji 65. rođendan slave prije 31. kolovoza nemaju izbora.
Obrazovni je sustav već ušao u temeljite promjene, a jedan od najvećih problema su, procjenjuju u školskom sindikatu Preporod, osnovnoškolski i srednjoškolski nastavnici starije životne dobi, oni koji imaju više od 60 godina.
A takvih je trenutno zaposleno oko 2.000.
"Njihov je problem što se oni više silnim promjenama ne mogu prilagođavati. Oni podučavaju iste stvari već godinama i novosti su za njih presmjele. U takvim uvjetima možemo samo govoriti o zastarjelom obrazovnom sustavu, kojem je pomlađivanje nužno", objašnjava Željko Stipić, šef Preporoda.
Stariji učitelji često su, primjerice, informatički manje pismeni od svojih đaka pa se nerijetko događa da im učenici moraju objašnjavati kako koristiti moderne tehnologije u nastavi.
"Najgori je slučaj jedne 63-godišnje učiteljice tjelesnog odgoja, koja zbog godina više nije u top formi i nema potrebnu snagu da bi djeci pokazivala pojedine vježbe. No, ako je u pitanju socijalna dimenzija, nastojimo pomoći koliko možemo", ističe Stipić.
U hrvatskim osnovnim i srednjim školama u prethodnoj školskoj godini bilo je zaposleno, pokazuju podaci iz Ministarstva obrazovanja, nešto više od 4.000 nastavnika i drugih stručnih osoba koje imaju više od 36 godina radnog staža.
Od toga, njih čak 597 u radnom je odnosu 41 godinu i više od toga. Onih od 31 do 35 godina staža u sustavu je bilo 6.025, a od 26 do 30 godina 7.222.
Međutim, najveći broj zaposlenih, njih 9.620, ima maksimalno 5 godina iskustva. Kada je riječ o ravnateljima, 195 starije je od 61 godine, a od toga je čak 21 ravnatelj, kako osnovnih tako i srednjih škola, imao više od 66 godina.
Istodobno, svega je 25 ravnatelja u dobi do 40 godina života. U Ministarstvu pak odbacuju primjedbe da sustav treba pomladiti, jer kažu, redovno zapošljavaju nove suradnike, učitelje i profesore.
Uostalom, sve do prije nekoliko godina, u školama se moglo raditi i do 72. godine, što nije bio rijedak slučaj.
"Izmjenama Zakona iz 2005. godine tomu smo doskočili, premda još uvijek postoje profesori koji bi i nakon 65. rođendana htjeli nastaviti raditi, što im zakon ne dopušta", zaključio je Nevio Šetić, državni tajnik za osnovno obrazovanje.
(A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik