Pauze i domjenci na savjetovanjima, kongresima i sajmovima nezamislivi su bez smalltalka, malih razgovora. No, iako su mali, njihov je učinak velik. Razbijaju zid šutnje i stvaraju ugodnu, opuštenu atmosferu, rezultiraju poslovnim kontaktima i doprinose razvoju karijere. Usvojite stoga slijedeće savjete koje vam ovdje donosimo i postanite majstor smalltalka.
Najjednostavnije je razgovor započeti pitanjem (Odakle ste doputovali?), konstatacijom u kombinaciji s pitanjem (Uživam u ovom hotelu a vi?), komplimentom (Vaše je odijelo savršeno, gdje ste ga kupili?) ili pokazivanjem interesa za sugovornika (Na vašem sam automobilu vidio/la naljepnicu golf kluba, od kada igrate?).
Ovisno o situaciji razgovor možete započeti i tako da nekoga zamolite za malu uslugu (Molim vas gdje se održava okrugli stol?) ili da vi nekome ponudite pomoć (Mogu li vam dodati tanjur?).
Bez bojazni da ispadnete nepristojni razgovor možete započeti i tako da se nekome sami predstavite (Dobar dan ja sam ...) ili da se samoinicijativno uključite u razgovor s nepoznatim osobama (Čujem da razgovarate o nečemu što i mene jako zanima , znate ja ...), pri čemu im se predstavite tek nakon nekog vremena (Ah oprostite zaboravio sam se predstaviti, moje je ime ...).
Predstavljate li se sami, uz puno ime i prezime obavezno navedite i naziv i mjesto tvrtke iz koje dolazite te kratko opišite posao kojim se bavite
Da biste nakon upoznavanja što lakše i brže zapamtili ime sugovornika odmah ga ugradite u razgovor i počnite koristiti.
Razgovor usmjeravajte na pozitivne teme koje su poznate svima, primjerice dnevne događaje, ekološke i globalne probleme, filmske, TV i književne hitove i životne stilove, te one vezane uz djecu, životinje, putovanja, sport, hranu i hobije.
Pod svaku cijenu izbjegavajte tračeve, ogovaranja i kritiziranja te razgovore o politici, vjeri, bolestima i fizičkim nedostacima i hendikepima.
Strogo izbjegavajte i razgovore o osobnim problemima.
Izbjegavajte monologe i ne odgovarajte zajedno sa sugovornikom već ga pustite da govori i pritom ga pozorno slušajte kako bi došli do materijala za pitanja i osigurali nesmetan i tečan tijek razgovora.
Pitanja koja postavljate neka obavezno budu otvorenog tipa, dakle poticajna kako bi izbjegli mogućnost da vam sugovornik odgovori samo sa da ili ne te time dovede razgovor u slijepu ulicu.
Neverbalnom komunikacijom, dakle govorom tijela, držanjem, kontaktom očima, mimikom i osmjehom potičite verbalnu komunikaciju, no ne unašajte se sugovorniku u lice te pripazite na razmak.
Na pitanja odgovarajte što ljubaznije te ovisno o situaciji što je to god moguće prirodnije i otvorenije.
Ne pokušavajte biti duhoviti pod svaku cijenu, ali ako ste prirodno talentirani dosjetke i viceve koristite čak i ako razgovarate s visoko pozicioniranim osobama i uglednicima.
Potrudite se upoznati i razgovarati sa što više ljudi, a po potrebi unaprijed odredite osobe s kojima bezuvjetno morate stupiti u kontakt.
U slučaju da razgovarate sa sugovornikom kojeg ste negdje ranije upoznali te mu to želite dati do znanja obavezno ga podsjetite gdje ste se i kada upoznali kako bi preduhitrili i izbjegli neugodnu situaciju u slučaju da vas se on uopće ne sjeća.
Ako se radi o dosadnom ili neperspektivnom sugovorniku razgovor odmah privedite kraju nekom od spasonosnih rečenica (Stvarno ste zanimljiv sugovornik, ali nažalost moram pronaći kolegu!, ili Umirem od gladi moram do stola!) (Valerija Rodek)