Lisabonsko vijeće, Briselski thin-tank i IBM objavili su studiju koja obrađuje socijalne i gospodarske izazove s kojima će se Europa morati suočiti zbog starenja i opadanja stanovništva.
Autori studije ističu kako se njome želi upozoriti europske zemlje na nužno provođenje određenih institucionalnih reformi kako bi se ojačao socijalni sustav za buduće generacije. Zbog toga se posebno skreće pozornost kako svaka zemlja, regija, tvrtka i pojedinac moraju postati svjesni njihove uloge i pridonositi bržem razvoju socijalnih vrijednosti.
"Jedino zajedničkim naporima moguće je izgraditi sustave za edukaciju i cjeloživotno usavršavanje koje će na kraju rezultirati većom zaposlenošću, posebice žena, starijih, imigranata i mlade radne snage", stoji u izvješću.
Nadalje stručnjaci navode kako se unatoč povećanju životnih očekivanja, mnoge osobe odlučuju na prijevremeno umirovljenje što u kombinaciji sa nedostatkom kvalificirane mlade radne snage i općenito niskim stopama zaposlenosti, uvelike narušava europski socijalni sustav.
Prema procjenama Europske komisije (EK), do 2030. europskoj će radnoj snazi nedostajati 20,8 milijuna osoba, zbog čega će na jednog umirovljenika dolaziti jedva dva zaposlena, dok danas na svakog umirovljenika dolazi četiri zaposlena. To će dovesti do velikih proračunskih opterećenja, zbog čega će upitna postati i dugoročna fiskalna održivost. Prema procjenama EK do 2050. državni bi dug većine europskih zemalja mogao iznositi 180% GDP-a.
Stoga se zaključuje kako postoje dva moguća scenarija za buduće događaje. Prvi je "savršena oluja" u kojoj svi najnepovoljniji događaji stvaraju obrnutu spiralu koja prijeti održivosti cjelokupnog europskog socijalnog sustava. To bi imalo razorne posljedice na cijelo stanovništvo, posebno one najsiromašnije i one zavisne od državne pomoći.
Alternativa prvom scenariju jest "stvaranje kruga" u kojem će se duži životni vijek stanovništva koristiti za stvaranja čvršće platforme za budući socijalni i gospodarski razvoj. Pod tim se misli na pružanje boljih životnih uvjeta starijim generacijama, poput boljeg zdravstvenog sustava. Radno aktivno stanovništvo bi također, zbog izdvajanja za dugoročnu održivost sustava, nakon nekog vremena stjecalo određene pogodnosti.
No za postizanje ovakvog stanja potrebno je planiranje i usklađivanje programa na europskoj razini, kako bi se mirovinske reforme i reforme tržišta rada pravilno provele. Kako bi se podigla razina aktivnog sudjelovanja radne snage u spomenutim reformama, potrebno je poboljšati gospodarsku i socijalnu politiku, edukativne mogućnosti te zdravstveni sustav, upozorila je Europska komisija.
U studiji se navodi kako je za stvaranje povoljnih okolnosti potrebno unaprijediti sustave vladanja, komunikaciju, transparentnost i stvoriti momentnu silu koje će potaknuti stanovništvo na promjene.
(V.K.)
Izvor:
Lisbon Council