Pred saborskim zastupnicima na jesenskoj sjednici naći će se i prijedlog zakona o minimalnoj plaći, koji je Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) preko Hrvatske stranke umirovljenika (HSU) uputio u redovnu saborsku proceduru.
Riječ je o zakonskom prijedlogu o kojem nije postignut dogovor među sindikatima niti je usuglašen s poslodavcima i Vladom kao socijalnim partnerima, nego se SSSH odlučio prečicom do Sabora.
Hoće li do rujanskog zasjedanja u Sabor stići i drugi prijedlog zakona, koji je napisalo pet sindikalnih središnjica, posve je neizvjesno.
Predstojnik Vladina ureda za socijalno partnerstvo Vitomir Begović kaže kako se čeka da sindikati i poslodavci naprave analizu po djelatnostima.
No, čelnik Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS) Krešimir Sever tvrdi da ne mogu ni početi konkretne razgovore s poslodavcima bez ključnih pokazatelja, pa će sindikati na prvoj sjednici Gospodarsko-socijalnog vijeća požuriti Vladinu stranu da im dostavi podatke o distribuciji plaća po sektorima.
Naime, sektori tekstila, kože, gume i obuće, prerade drva i metaloprerađivačka industrija ne bi mogli podnijeti naglo povećanje minimalca, jer bi to tisuće radnika stajalo radnih mjesta. Zbog toga će, na osnovu analize stanja po granama, sindikati i poslodavci Vladi predložiti prijelazna rješenja za te sektore.
U Hrvatskoj ne postoji minimalna plaća nego najniža plaća, koja je ujedno najniža osnovica za obračun doprinosa i poreza. Ona je trenutačno 2.260 kuna bruto ili 1.796 kuna neto, te iznosi samo 33% prosječne plaće.
Prema prijedlogu SSSH, minimalna bi plaća od 1. siječnja 2008. godine trebala biti 2.700 kuna bruto ili 2.025 kuna neto, a u 2009. godini 50% prosječne plaće. Uz to, SSSH traži da neoporezivi dio plaće iznosi 70% minimalca, odnosno da se sa sadašnjih 1.600 poveća na 1.890 kuna.
Velika novost u zakonu bili bi i koeficijenti za izračun minimalca po stručnoj spremi, čime bi se spriječilo poslodavce da radnicima s visokom stručnom spremom isplaćuju minimalac, a ostatak na ruke bez plaćenih poreza i doprinosa.
SSSH predlaže koeficijent jedan za NKV radnika, za KV i SSS radnika 1,5, za VKV radnika koeficijent bi bio 2,1, a radnik s visokom stručnom spremom imao bi koeficijent 2,8, što znači bruto minimalnu plaću od 7.560 kuna.
Pet sindikalnih središnjica - NHS, Hrvatska udruga sindikata, Glas, Sindikat usluga UNI-CRO i Matica sindikata javnih i državnih službi - predlažu da minimalna plaća od 1. siječnja sljedeće godine iznosi 41% prosječne plaće, odnosno 2.815 kuna bruto ili 2.136 kuna neto. Prema njihovu prijedlogu minimalac bi svake godine trebao rasti za 3% kako bi do 2011. godine dosegao 50% prosječne plaće u državi.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik