Zakon o minimalnoj plaći, smanjenje broja radnika na određeno vrijeme i nastavak mirovinske reforme ključni su zahtjevi Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) prema novoj vladi, rekli su predstavnici toga sindikata na konferenciji za novinare u Zagrebu.
Sindikalci traže da se izmjenama Zakona o radu rad na određeno vrijeme ograniči na najduže jednu godinu te, među ostalim, odredbu koja bi propisivala da svaki radnik mora potpisati i dobiti ugovor o radu prije nego što započne s radom.
Predsjednica sindikata Ana Knežević ponovila je sindikalne zahtjeve prema kojima bi minimalna plaća trebala iznositi 50% prosječne plaće u Hrvatskoj, neoporezivi dio plaće 75% minimalne plaće, a traži i utvrđivanje minimalne plaće za pojedine stručne spreme.
U kontekstu mirovinske reforme, sindikati traže 35 godina staža za žene i 40 godina za muškarce, kao uvjet za starosnu mirovinu. Traže i najnižu mirovinu u iznosu 40% prosječne plaće, a za izračun mirovina zahtijevaju 10 najpovoljnijih godina staža.
Knežević traži i popunjavanje broja inspektora rada, te osnivanje zasebnog ministarstva rada i socijalne skrbi. Sindikati traže reviziju II mirovinskog stupa, nastavak zdravstvene reforme, uvođenje većih naknada za nezaposlene te promjenu uloge Zavoda za zapošljavanje, koji bi osim potražnje trebao obuhvaćati i ponudu radne snage.
Ukoliko se u najkraćem roku ne počnu ispunjavati sindikalni zahtjevi te se ne uspostavi kvalitetan socijalni dijalog, sindikalci su najavili prosvjede. (Hina)