Svi hrvatski građani plaćat će godišnje 156 eura u sklopu europskog plana za borbu protiv globalnog zagrijavanja.
Prema tome planu, članice EU do 2020. godine trebale bi smanjiti emisiju stakleničkih plinova za 20% u odnosu na 1990. godinu.
Također, do 2020. godine udio obnovljivih izvora u proizvodnji energije sa sadašnjih 6,4% trebao bi se popeti na 20 posto. Nadalje, do te godine udio biogoriva u europskom prometu trebao bi narasti na 10 posto.
"Mislimo da je to dobro za naš planet, europsko gospodarstvo i naše građane", izjavio je predsjednik Europske komisije (EK) Jose Manuel Barroso koji je jučer u Europskom parlamentu predstavio "povijesni" energetski plan.
Također je naglasio da će siromašnijim zemljama u EU biti omogućeno da u procesu gospodarskog razvoja povećaju svoje emisije stakleničkih plinova.
"Mi smo u sklopu pregovora za ulazak u EU razgovarali i o novom europskom energetskom planu. Vjerujemo da Hrvatska ima dosta mogućnosti kako bi do 2020. godine dostigla zacrtane ciljeve EU", rekao je dr. Nikola Ružinski, državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša te glavni hrvatski pregovarač s EU na području energetike i zaštite okoliša.
Prema podacima Ministarstva gospodarstva, u Hrvatskoj se 2005. godine najviše energije, čak 44,2%, dobivalo iz fondova tekućih goriva, uglavnom nafte. Iz obnovljivih izvora energije, poput vjetra i Sunca, dobivalo se samo 0,05% energije.
No, Vlada planira da će do 2020. godine udio korištenja energije iz obnovljivih izvora narasti do 4,5% pa je stoga već uvela poticajne mjere za gradnju vjetroelektrana. (A.T.)
Izvor:
Jutarnji list