U 27 zemalja Europske unije (EU) siromašno je 78 milijuna građana, tj. svaka peta osoba, upozorila je Europska komisija (EK) u svom je posljednjem izviješću o socijalnoj zaštiti u EU.
Još više zabrinjava podatak da je među njima oko 19 milijuna djece, koji najčešće žive u obiteljima gdje su oba roditelja ili nezaposlena ili ne primaju socijalnu pomoć ili im je ukupni dohodak manji od 60% prosjeka u EU.
Također se navodi da su u većini članica djeca izložena većem riziku od siromaštva od ostalog stanovništva, osim u Danskoj, Finskoj, Sloveniji, Njemačkoj, Belgiji i na Cipru. Tome najbolje svjedoči podatak prema kojem rizik od siromaštva među djecom iznosi 19%, dok rizik za cjelokupno stanovništvo iznosi 16 posto.
Također se upozorava da gotovo 10% djece živi u obiteljima gdje niti jedan od roditelja nije zaposlen, ali od siromaštva nije zaštićen niti dio djece (13%) čiji roditelji imaju zaposlenje.
Stručnjaci napominju kako su do druge polovice 20. stoljeća riziku od siromaštva najviše izložene bile starije osobe, ali se situacija posljednjih godina promijenila na štetu djece.
Ovo izvješće opravdava upozorenja europskog povjerenika za socijalu skrb i zapošljavanje Vladimira Špidle koji je nebrojeno puta napominjao da je pri otvaranju radnih mjesta, potrebno voditi brigu i o njihovoj kvaliteti te prihodima koje "novi zaposlenici" ostvaruju.
Osim toga, "zdrav rast i zapošljavanje ne poboljšavaju odmah situaciju među marginaliziranim skupinama u društvu, zbog čega su nam potrebne združene politike kako bi zaštitili one najranjivije", još je jednom upozorio Špidla.
Inače, Komisija je općenito zadovoljna do sada provedenim reformama i postignutim rezultatima koji između ostalog potiču gospodarski rast i zapošljavanje, ali napominje kako je i dalje potrebno raditi na praćenju reformi mirovinskih sustava, suzbijanju siromaštva, zapošljavanju starijih osoba te reformama u zdravstvenoj zaštiti i skrbi za starije osobe. (V.K.)
Izvor:
Europska komisija