U Ministarstvu znanosti razmišljaju da već postojeće vježbeničke tvrtke postanu dio obvezne nastave u srednjim strukovnim školama
S 15 ili 16 godina oni znaju registrirati tvrtku, prijaviti djelatnike, voditi računovodstvo, naručiti robu ili uslugu, platiti račun u inozemstvu i izračunati koliki pritom porez moraju platiti državi.
Preko njihovih tvrtki moguće je nabaviti gotovo sve - ekološki uzgojeno povrće, domaće vino ili pivo, namještaj, kozmetiku, igračke, računala i računalnu opremu, automobile, kamione, tekstil, rukotvorine, vjenčanice i večernje haljine, zatim klima-uređaje, telefone ili keramiku.
Učenici kao direktori
U svojim tvrtkama učenici srednjih strukovnih škola dva školska sata na tjedan provode kao direktori, računovođe ili samo djelatnici tvrtke u kojoj sve funkcionira kao za pravo. Predmet vježbovne tvrtke zasad im je izborni, no u Ministarstvu znanosti, koje radi na novom kurikulumu, razmišljaju da predmet postane obvezan u srednjim strukovnim školama.
"Svaka strukovna škola koja to želi može imati vlastitu vježbeničku tvrtku, no mora provesti proceduru njezina osnivanja. Učenici moraju registrirati tvrtku na trgovačkom sudu, prijaviti se Zavodu za statistiku, otvoriti račun u poslovnoj banci, prijaviti zaposlene na mirovinsko i zdravstveno osiguranje te prijavljivati plaćanja putem Porezne uprave", objašnjava državni tajnik za srednje školstvo Želimir Janjić, dodajući da Ministarstvo znanosti podupire rad školskih tvrtki.
Vježbovna tvrtka
Koncept vježbovne tvrtke, započet u Hrvatskoj prije desetak godina, zasniva se na principu "poslovanja na rubu stvarnosti", što znači da tvrtke osnovane u školama rade sve što i obične tvrtke u stvarnom poslovnom svijetu, osim što posluju fiktivnom robom i fiktivnim financijama. U tvrtki uče "biznis" od početka: od osnivanja do zatvaranja tvrtke, zaokružujući tako svoje znanje i vještine potrebne za suvremeno poslovanje. Neke tvrtke, naravno, poslovanje završavaju bankrotom.
81 tvrtka
Trenutačno je na Trgovački sud Središnjeg ureda vježbeničkih tvrtki u Agenciji za strukovno obrazovanje prijavljena 81 školska (vježbenička) tvrtka. Prema iskustvima ravnatelja škola, učenicima određene djelatnosti dosade. Tako, ovisno o vrsti programa škole, jedne generacije posjeduju tvrtku registriranu za trgovanje na veliko šećerom, čokoladom i bombonima, a već iduće godine ona prerasta u trgovinu na veliko alkoholnim i drugim pićima te duhanskim proizvodima. To što tekstilna industrija posljednjih godina u državi ne cvate, učenicima očito - sudeći prema broju registriranih tvrtki - previše ne smeta pa često otvaraju trgovine na veliko odjećom, obućom i tekstilom. Bave se i trgovinom namještaja, uzgojem bilja, prodajom knjiga i novina, parfema, tjestenine, meda, kakaoa i kave. Ukratko, svime što mogu prodati.
Suradnja s 5.000 tvrtki u svijetu
Princip učenja kroz rad (na čiji se nedostatak godinama žale mnogi poslodavci, posebice visokokvalificirane radne snage), podrazumijeva i suradnju s inozemnim vježbeničkim tvrtkama. Članstvo u EUROPEN-u, svjetskoj mreži vježbeničkih tvrtki sa sjedištem u Essenu u Njemačkoj, dobila je Gimnazija i ekonomska škola Benedikta Kotruljevića iz Zagreba. Dodijeljen joj je status Središnjeg ureda za Hrvatsku i od tada preko nje sve vježbeničke tvrtke iz Hrvatske mogu virtualno poslovati s više od 5.000 vježbeničkih tvrtki diljem svijeta. (A.T.)
Izvor:
Vjesnik