Podaci indeksa potrošnje na uzorku od 1500 hrvatskih kućanstava upućuju na negativan trend iz prve polovine ove godine
Porast cijena znatno je usporio potrošnju hrvatskih kućanstava, a u proteklih sedam godina nikada manje se nije trošilo na hranu nego u prvoj polovici 2008., pokazuje istraživanje agencije GfK o indeksu potrošnje hrvatskih kućanstava.
Priloženi podaci indeksa potrošnje na uzorku od 1500 hrvatskih kućanstava upućuju na negativan trend iz prve polovine ove godine. Naime, dolazi do osjetnog porasta cijena promatrane GfK-ove košarice proizvoda ali i pada volumena.
Pad kupnje prehrambenih proizvoda
Košarica robe široke potrošnje promatra se i razdvojeno u tri podgrupe. Tako "osnovni prehrambeni proizvodi" pokazuju veći skok cijena, tek neznatno veću utrošenu vrijednost ali ozbiljan pad kupljenih količina.
Tako je u odnosu na prošlu godinu cijena košarice prehrambenih proizvoda bila viša za čak 12 bodova, a kupnja hrane je pala za čak 13 bodova (bodovi označavaju trend, odnosno povećanje ili sniženje u odnosu na nultu vrijednost označenu brojkom 100).
Kretanja kod grupe "higijenskih proizvoda" ukazuju na veliki skok u cijenama i pad u kupljenim količinama. U toj se grupi nalaze i deterdženti, koje karakterizira činjenica da se sve više kupuju u koncentriranom obliku pa time smanjuju njihov volumen kupnje, ali to ne umanjuje značaj pada ukupnog volumena potrošnje za sve promatrane proizvode.
U odnosu na prošlu godinu prosječna cijena tih proizvoda viša je za 10 bodova, a kućanstva za 13 bodova manje kupuju te proizvode.
I "neesencijalni proizvodi" iskazuju rast cijena i niži volumen ukupne potrošnje koji rezultira padom vrijednosti potrošnje ove grupe proizvoda.
Izračun indeksa potrošnje hrvatskih kućanstava Gfk je započeo prije sedam godina. Iz skupine više od 50 grupa proizvoda svakodnevne potrošnje, za potrebe izračuna indeksa izdvajaju se tri podgrupe: osnovni prehrambeni proizvodi (mlijeko, jestivo ulje, kava), osnovni higijenski proizvodi (deterdženti, sapuni, zubne paste, šamponi, sredstva za čišćenje), i neesencijalni proizvodi (instant kava, sokovi, vode, čajevi i dr.). (A.T.)
Izvor:
GfK