Molba za zaposlenje je za svakog poslodavca drugačija i treba se prilagoditi osobitostima radnog mjesta za koji se natječete
Posloprimci često provode i po nekoliko sati za računalom kako bi što bolje sastavili uvodni dio teksta molbe za zaposlenje, kako bi ih poslodavci zapazili i prije čitanja životopisa. No, nerijetko se u takvim tekstovima nalaze nevažni podaci.
Ono što se na engleskom jeziku zove cover letter, kod nas je molba za zaposlenje. To je pismo koje prati životopis prilikom prijave za posao. Važno je napomenuti da dok se jedan te isti životopis može slati na nekoliko adresa, ako se radi o istoj poziciji za koju se natječete, molba za zaposlenje je za svakog poslodavca drugačija i treba se prilagoditi osobitostima radnog mjesta za koji se natječete.
Molbu za zaposlenje šaljete uz životopis
Molba za zaposlenje šalje se zajedno s životopisom na svaki natječaj za posao. Molba mora sadržavati informacije za koju poziciju u tvrtki se natječete, vaše ima i prezime te koje znanje i vještine poznajete, a važni su baš za to radno mjesto. Na taj način će vas poslodavci lakše uočiti i odabrati za intervju.
Budite jezgroviti
Nije potrebno pisati naširoko. Dovoljno je dati ključne informacije kroz nekoliko rečenica, i u tri odjeljka.
Budite profesionalni
Naslovite pismo na točno određenu osobu, koristeći se točnim titulama te imenom osobe kojoj šaljete molbu. Ove informacije ćete pronaći u oglasu za posao. Ako ne znate na koga pismo treba biti naslovljeno, nazovite informacije u tvrtki i pitajte tko odlučuje o zaposlenju i na koga ćete nasloviti molbu za zaposlenje.
Svakako napišite radno iskustvo
Primjerice, ukoliko se javljate na oglas u informatičkoj tvrtki, a prije toga ste radili za sličnu tvrtku, navedite u molbi koliko imate radnog iskustva i na kojoj poziciji ste radili. (A.T.)
Izvor:
Monster