Sindikalci se nisu mogli složiti oko toga može li na izmjenama raditi isti odbor koji je radio i Kolektivni ugovor, ili je potrebno osnovati novi
Gospodarsko socijalno vijeće (GSV) na sjednici nije usuglasilo stavove oko sastava Pregovaračkog odbora sindikata prilikom izmjena i dopuna Kolektivnog ugovora.
Naime, ni sami sindikati nisu bili složni po tom pitanju, pa su se Vlada i poslodavci priklonili tumačenju Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva.
Kolektivno pregovaranje
Problem je nastao oko pitanja treba li isti sastav Pregovaračkog odbora sindikata koji je radio na izradi, biti nadležan i kada je riječ o izmjenama i dopunama kolektivnog ugovora ili treba sastaviti novi odbor?
Po tumačenju nadležnog Ministarstva, a kojem se priklonio i Nezavisni hrvatski sindikati (NHS) i prilikom izmjena nužno je sastavljanje novog odbora.
U ime dijela sindikata Vilim Ribić kazao je kako je "zaprepašten takvim tumačenjem Ministarstva rada jer se njime usporava kolektivno pregovaranje". Dodao je kako odredba kojom se regulira to pitanje već dugo na snazi, ali tek zadnje dvije godine postoje problemi u tumačenju.
Ribić se pozvao na preporuke Međunarodne organizacije rada kojima apeliraju na Vlade da omoguće ubrzavanje kolektivnog pregovaranja.
Potpredsjednica Vlade i GSV-a Jadranka Kosor pojasnila je da je Vladi jedina točka na koju se može osloniti po ovom pitanju Zakon o radu. "Mi imamo uvijek isto stajalište, a to je da se o pitanjima važnim za sindikate sindikati sami trebaju dogovoriti i sporazumjeti. Ako to ne učine, arbitrira GSV", kazala je. Dodala je da Vlada može arbitrirati samo na temelju Zakona i da ih neslaganje sindikata dovodi u neugodnu situaciju jer "postoje i drugi sindikati koji uporno traže svoje mjesto u pregovaračkom odboru".
Prilagodba EU
Na sjednici nije podržan ni prijedlog sindikata da se sindikalnim povjerenicima da mogućnost da obavljaju poslove javnih ovlasti, kao posebnog oblika javne vlasti, u području nadzora. Naime, sindikati su još u veljači ove godine tražili da se ispita kakve su zakonske mogućnosti da se njihovim povjerenicima da mogućnost nadziranja provedbe Zakona o radu i Zakona o trgovini.
Razlog za to bio je, kako su kazali, nedovoljan broj inspektora koji na terenu mogu kvalitetno pratiti poštuje li poslodavac zakone, isplaćuje li prekovremene sate i rad nedjeljom i slično.
Vilim Ribić kazao je da je sindikatima neprihvatljiv odgovor vladinog Ureda za zakonodavstvo po čijem tumačenju nije moguće javne ovlasti prenijeti na pojedinca. Ribić ističe kako nisu ni tražili da se javne ovlasti prenesu na pojedinca već na sindikat.
Potpredsjednica Kosor kazala je kako će se po ovom pitanju ipak podrobno ispitati praksa u zemljama EU, ali i podsjetila da se radi na jačanju kapaciteta inspektora rada. (A.T.)
Izvor:
Vjesnik