Poslodavci smatraju da stručnjacima treba dopustiti i dovođenje obitelji, jer je nedostatak supružnika i djece najčešći razlog odlaska iz EU
Dok se europski zastupnici pripremaju za izglasavanje novog prijedloga zajedničkog zakona o useljenicima i tražiteljima azila, poslodavci upozoravaju da se useljenička politika ne bi trebala ticati isključivo nadzora granica, već bi se njome trebale iskoristiti prednosti sve veće mobilnosti stanovništva.
Pod tim prvenstveno misle na donošenje zakona koji bi poticali useljavanje većeg broja visokoobrazovanih migranata koji bi bili garancija europske konkurentnosti.
Većina odlazi u SAD i Kanadu
Žalosno je da 55 posto visokoobrazovanih svjetskih stručnjaka odlazi u SAD i Kanadu, dok ih u Europu dolazi samo pet posto, smatraju poslodavci.
Iako priznaju da je obrazovanje i stvaranje domaćih stručnjaka glavni alat za borbu protiv nedostatak visokokvalificirane radne snage, poslodavci ističu da su imigracija i doprinos stranih stručnjaka za lokalno gospodarstvo trenutno jedini čimbenici europske konkurentnosti.
Stoga je Francuska u svom prijedlogu novog imigracijskog zakona i inicirala donošenje jedinstvenog pristupa u legalizaciji statusa migranata te podizanja atraktivnosti Europe visokokvalificiranim radnicima, studentima i istraživačima.
Uvođenje tzv. europske plave karte zasigurno bi riješilo problem privlačenja stranih stručnjaka, ali se europski zastupnici još uvijek ne mogu dogovoriti oko uvjeta njezina uvođenja.
Zastupnici razjedinjeni
Naime, dok poslodavci pokušavaju ubrzati proces donošenja ove odluke ne bi li se tim putem riješili i prevelike birokracije zbog prijave stranih zaposlenika, europski zastupnici podijeljeni su oko političkog pitanja – definiranja pojma visokokvalificiranih radnika za koje bi plava karta bila namijenjena.
Osim toga, vlade članica nisu jednoglasne niti po pitanju vremenskog roka u kojem bi trebali donijeti odluku o uvođenju plave karte. Svi se pak slažu da je to potrebno učiniti što prije, ali dok jedni zagovaraju rok od 30 dana, drugi smatraju da je za takvu odluku potrebno 60, pa čak i 90 dana.
Poslodavci pak upozoravaju da oni mogu čekati najviše dva tjedna te smatraju da se trenutni program plave karte tj. njezine pogodnosti moraju izmijeniti, jer nimalo ne pridonose atraktivnosti Europe kao poželjnog odredišta za stručnjake.
Ugroženo širenje poslovanja
Europski zastupnici također su podijeljeni na one koji smatraju da će uvođenje plave karte pružiti više prilika za nezaposlene, te one koji pritisnuti visokom nezaposlenošću žele zaštititi svoje tržište rada od prekomjernog useljavanja.
Istovremeno, poslodavci su upozorili da su njihovi dugoročni planovi za širenje poslovanja na teritoriju EU već ugroženi jer u Europi nemaju stručnjaka.
Posebno su ugroženi zdravstveni, biotehnološki i ICT sektor, a porazna je činjenica da obrazovne ustanove unatoč tim spoznajama ne prilagođavaju svoje programe.
Europi treba ambiciozna useljenička politika koja će biti poticajna i samim stručnjacima. Kako bi se osigurao dovoljan broj stručnjaka, ali i budućih zaposlenika, useljenicima treba omogućiti da sa sobom povedu i obitelj te im zajamčiti potpunu slobodu kretanja unutar svih 27 članica, ističu poslodavci. (V.K.)
Izvor:
EurActiv