Od 103.320 radnika koji su prošle godine otišli iz tvrtki, čak 41.327 njih sami su dali otkaz ili su sporazumno raskinuli ugovor o radu
Hrvatski radnici češće sami daju otkaz nego što im ga uruči poslodavac, pokazalo je istraživanje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ).
Anketom je bilo obuhvaćeno 11.339 poduzeća s 592.532 zaposlena, odnosno 37,5 posto ukupno zaposlenih u državi. Prema rezultatima istraživanja, poslodavci su u tim poduzećima lani zaposlili 130.326 novih radnika s ugovorom o radu te 12.129 radnika na ugovor o djelu, dok su iz tvrtki otišla 103.320 radnika.
Većina zaposlena na određeno
Poslodavci vrlo rijetko posežu za otkazima, koje je lani dobilo samo 6.716 radnika, već se prvenstveno služe jeftinijom varijantom – zapošljavanjem na određeno vrijeme.
Najveći broj radnika, njih 42.258 ili gotovo 41 posto, napustio je poduzeće jer im je istekao ugovor o radu na određeno vrijeme, koji poslodavac nije produljio. Čak 41.327 radnika sami su dali otkaz ili su sporazumno raskinuli ugovor o radu, što govori o velikoj fluktuaciji radnika u potrazi za boljim poslom.
Od 130.326 novozaposlenih radnika, samo je 38.837 dobilo stalni posao, a čak 91.489 radnika ili njih 79,2 posto zaposleni su na određeno vrijeme. I naravno da poslodavac ne mora davati skupe otkaze s otpremninom kada nakon isteka rada na određeno radniku ne mora dati ništa.
Potražnja za zanatlijama
Gotovo 40 posto anketiranih poslodavaca, u većini u privatnom sektoru, imalo je problema u zapošljavanju radnika.
Teško dolaze do radnika određenog zanimanja (zidari, tesari, konobari, kuhari, bravari, stolari, zavarivači, pekari, šivači, zaštitari), mnogima nedostaje radno iskustvo, a kao značajan nedostatak kandidata poslodavci ističu manjak interesa i motivacije za posao.
Poslodavci su prognozirali da će ove godine zaposliti 73.332 radnika, od kojih dvije trećine na određeno vrijeme.
I ove godine najviše se traže radnici u industriji, hotelima i restoranima, trgovini i građevinarstvu. Veću potrebu za novim radnicima pokazuju privatni poslodavci, ali su najavili i više otkaza od državnih.
Timski rad i komunikacijske vještine
Trećina anketiranih poslodavaca, odnosno njih 3382, izjasnila se da ima potrebu za dodatnim obrazovanjem, prekvalifikacijom ili dokvalifikacijom radnika.
Osim velike potrebe za izobrazbom radnika za uža strukovna i tehnička znanja te nešto manje za radom na računalu i znanjem stranih jezika, znatan broj poslodavaca iskazuje potrebu učenja zaposlenih vještini ophođenja s klijentima te timske suradnje i komunikacije. (V.K.)
Izvor:
Vjesnik