Prijedlog zakona protiv mobbinga koji je izradila Udruga Mobbing nalazi se od svibnja u saborskoj proceduri, a još se čeka mišljenje Vlade
Hrvatskoj je potreban poseban zakon za sprečavanje mobbinga, odnosno zlostavljanja na radnom mjestu, jer su postojeći zakoni nedostatni za reguliranje tog osjetljivog pitanja.
Istaknuto je to na okruglom stolu o mogućnostima normativnog uređenja sprečavanja mobbinga u Zavodu za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar". Prijedlog zakona koji je izradila Udruga Mobbing nalazi se od svibnja u saborskoj proceduri, a još se čeka mišljenje Vlade, rekla je predsjednica saborskog Odbora za ravnopravnost spolova Gordana Sobol.
Ankete pokazuju da je mobbing u Hrvatskoj prisutan u zabrinjavajućem opsegu, pri čemu su čak 70 posto žrtava žene, a gotovo polovica stradalih u najproduktivnijoj životnoj dobi, između 36 i 50 godina života, upozorila je Sabol.
U našoj zemlji je od 2003. podignuto više od 100 tužbi za mobbing, ali još nije donesena nijedna prvostupanjska presuda.
Odustaju od prijedloga u
zamjenu za bolji
Udruga Mobbing ne bi imala ništa protiv toga da Vlada odbije njezin prijedlog zakona ako bi to poslužilo izradi novog zakona, jer se više ne bi smjelo dopustiti da su žrtve mobbinga bez zakonske zaštite, dodala je Sabol.
Preduvjet za prestanak mobbinga su zdravi tržišni odnosi, jer dobar poslodavac neće nikada zlostavljati dobrog radnika, ističe zamjenik predsjednika Ustavnog suda Aldo Radolović. Stoga je razumljivo da mobbinga ima najviše u državnim i javnim tvrtkama i ustanovama u kojima je previše zaposlenih i premalo stručnih ljudi, a te firme ionako neće propasti zbog nerada ili lošeg upravljanja, kaže Radolović.
Odgovornosti poslodavca
Problem je što se mobbing teško dokazuje pa bi trebalo promijeniti pravila i teret dokaza prebaciti na poslodavca, koji bi trebao sudu pokazati da korektno postupa prema svojim zaposlenicima, smatra Radolović.
Profesorica na Pravnom fakultetu u Rijeci Nada Bodiroga Vukobrat naglasila je da mobbing predstavlja povredu prava na zaštitu na radu, socijalnu zaštitu, osobnost i privatnost, a posebno teško zlostavljanje provodi se nad zaposlenikom koji je nepoželjni svjedok nezakonitih djelatnosti i korupcije u svojem poduzeću.
I ona se založila za usvajanje posebnog zakona protiv zlostavljanja na radnom mjestu dodavši da bi i tvrtke trebale donijeti etičke kodekse. (Hina)