Montgomery ili duffle, svejedno, no kaput s drvenim gumbima srednje dužine nosi se uvijek
Neki ga poznaju kao montgomery (prema istoimenom generalu iz II. svjetskoga rata), drugi kao duffle coat (prema belgijskom gradu Duffel nedaleko Antwerpena, gdje se izvorno proizvodila njegova tkanina), a treći mu ne znaju ime pa ga opisuju kao kaput s kapuljačom kopčan drvenim gumbima.
I svi imaju pravo, jer se radi o istom, inicijalno kaputu pripadnika britanske kraljevske mornarice kojeg je 1890. John Partridge počeo proizvoditi od vrlo čvrste belgijske vunene tkanine.
Drveni gumbi
U više od stotinu godina kroj ovoga kaputa se malo mijenjao, ali je poprimao različite "stylinge".
Ipak se može reći da pravi "duffle coat" mora biti sašiven od originalne te podstavljen kockastom vunenom tkaninom (najbolje tartanom), da mu je kapuljača prostrana (kako bi u nju mogla stati kapa) i da se mora moći otkopčati, da se kopča s drvenim ili gumbima od roga povezanim uzicama od pozamanterije ili kože, da ima dva velika našivena džepa i da je tri četvrt družine.
Pravi montgomery, osim toga, ima specifičan miris kada se smoči, a zbog svega spomenutog nalazi se u ormarima mnogih muškaraca i velikog broja žena. A pogotovo onih koji su ikad željeli pokazati da misle svojom glavom i napredno, ali i onih kojima je bilo najvažnije da su odjeveni udobno.
Idealan i za odijelo
Predstojeća zima idealna je prigoda da takav kaput uključite u svoju garderobu, svejedno bio on tamnoplave, smeđe, "vojničke" ili čak crvene, žute ili neke druge upadljive boje. Sve su istodobno ponovno i vječno aktualne.
Osim što je topao i udoban, ovaj je kaput idealan za one koji nikamo ne idu bez automobila, ali i one koji moraju na posao odlaziti u odijelu ili sakou, za koje ispod njega uvijek ima dovoljno mjesta.
A ako ste stopostotni pomodar, pokušajte nabaviti najnoviji model Paula Smitha ili Alexandera McQueena. (Sonja Braut)