Vlada predlaže zadržavanje svih plaća na razini iz prošle godine, pa tako i minimalca
Sve je izvjesnije da će i minimalna plaća postati žrtvom usporavanja gospodarstva, odnosno krize. Tako u svibnju vjerojatno neće doći do usklađivanja minimalca, odnosno njegova rasta za 2,4 posto u skladu s rastom realnog BDP-a u prošloj godini, piše Gabrijela Galić u Novom listu.
Tako bi 115.000 radnika, a danas vjerojatno i više s obzirom na to da su mnoge tvrtke u proizvodnji rezale plaće kao jednu od kriznih mjera, još godinu dana moglo primati minimalnu plaću od 2.747 kuna bruto, odnosno 2.127 kuna neto, ako je riječ o radniku koji radi na području Zagreba. Što se tiče tekstilne i drvne industrije, minimalna plaća će i dalje iznositi 2.582 kune bruto, odnosno 2.018 kuna neto.
Na razini prošle godine
Poraznu činjenicu prema kojoj neće doći do blagog rasta minimalne plaće već priznaje i Vlada. Naime, ona kroz Smjernice za vođenje usklađene politike plaća i cijena, predlaže da se odredbe Zakona o minimalnoj plaći usklade s realnim okolnostima. A realne okolnosti, o kojima će sindikati, poslodavci i Vlada u srijedu raspravljati na Gospodarsko-socijalnom vijeću, idu u smjeru zadržavanja svih plaća na razini iz prošle godine, pa tako i minimalca.
Još prije nekoliko mjeseci iz krugova poslodavaca moglo se čuti kako je rast minimalca potrebno "obuzdati", a tada su iz Vlade poručili da se plaća prema Zakonu usklađuje s rastom BDP-a na razini prethodne godine. Kada je Zakon lani donesen, udio minimalca u prosječnoj plaći iznosio je 39 posto.
BDP manji od planiranog
Tada se očekivalo da će se u ovoj godini udio minimalca uvećati za tri posto. Međutim, BDP je lani rastao sporije od predviđanja. Naime, tijekom cijele prethodne godine BDP je ostvario rast od 2,4 posto, što je najniža ostvarena stopa gospodarskog rasta u ovom desetljeću.
Da je u ovoj godini nerealno očekivati povećanje minimalne plaće, prije nekoliko dana ustvrdila je i Sandra Švaljek, ravnateljica Ekonomskog instituta.
Prepustiti poslodavcima i sindikatima
Budući da su minimalnom plaćom poslodavci nezadovoljni još od njenog zakonskog reguliranja, prvi znaci krize na domaćem tržištu samo su im dobro došli da krenu u snažnije negodovanje zbog minimalca.
Već su koncem prošle godine od resornog ministarstva gospodarstva zatražili da se umjesto zakonom, minimalna plaća prepusti dogovoru poslodavaca sa sindikatima, a za takvu vrstu dogovora posebno su zainteresirani u drvnoj i tekstilnoj industriji. (V. K.)
Izvor:
Novi list