Prije odlaska iz Zagreba, predstavnici MMF-a sugerirali su hrvatskoj Vladi da će do kraja ove godine morati provesti dodatne uštede u proračunu
Iako su predstavnici MMF-a pohvalila hrvatsku Vladu i HNB zbog mjera koje su poduzele kako bi se spriječio jači udar financijske krize na Hrvatsku i rebalansa proračuna, prije odlaska iz Zagreba predstavnici su im predložili da krenu u izradu rezervnog proračuna za slučaj pogoršanja prilika.
Također, predstavnici MMF-a dali su i sugestije gdje bi se moglo uštedjeti, pa su tako naglasili da se na prvom mjestu mora uštedjeti na subvencijama i državnim gubitašima koji trebaju vladinu pomoć, a slijede privilegirane mirovine, socijalni izdaci i državni investicijski projekti, piše Marina Klepo u Jutarnjem listu.
Subvencije ove godine iznose 6,5 milijardi kuna, pri čemu trećina otpada na državna poduzeća, poput brodogradnje i HŽ-a. Uz njihovo restrukturiranje, izdaci države za subvencije vjerojatno bi mogli pasti za više od oko četiri posto.
180.000 povlaštenih mirovina
Iako domaći ekonomisti sve češće spominju i mogućnost rezanja mirovina, misija MMF-a spominjala je samo potrebu reguliranja povlaštenih mirovina. Mirovine po posebnim uvjetima steklo je gotovo 180.000 ljudi, među kojima se nalaze i hrvatski branitelji. Rješavanjem problema povlastica ne samo da bi se postigle uštede u proračunu nego bi društvu to donijelo i više pravednosti potrebne za daljnje reforme.
Također, za racionaliziranje potrošnje potrebno je bolje iskoristiti izdatke za socijalu. Iako se za socijalne potrebe izdvaja mnogo novca, ta sredstva teško dolaze do onih kojima su najpotrebnija.
Ne dirajte drugi stup
No, MMF je Vladi također preporučio da ne dira u drugi mirovinski stup, jer bi njegovo ukidanje moglo imati dalekosežne negativne posljedice na tržište kapitala i povjerenje ulagača. Umjesto toga, potrebno je provesti određene reforme u prvom stupu, kako bi se ojačala njegova održivost.
Na kraju, ako se situacija doista pogorša, Vlada će se morati odreći i nekih dragih joj investicijskih projekata, poput Pelješkog mosta, koje uoči lokalnih izbora nije bila voljna žrtvovati.
Međutim, kakav će biti novi rebalans odlučit će ponajprije turistička sezona, iako se već sada računa da bi se prihodi mogli smanjiti od tri do čak sedam milijardi kuna.
"Pad proračunskih prihoda mogao bi iznositi i 10 posto izvorno planiranih ili oko 12,5 milijardi kuna", ističe Zdeslav Šantić, analitičar Raiffeisen banke. Bude li se moralo ići u novi rebalans, Željko Lovrinčević s Ekonomskog instituta kaže da će se morati rezati svi izdaci, ali je ključno otvaranje rasprave o reformama koje će biti ugrađene u proračun ove i iduće godine. (V. K.)
Izvor:
Jutarnji list