Vlada će nakon 750 milijuna eura, morati u nova zaduživanja
Kako bi olakšala plaćanje svojih obaveza, država se na međunarodnom tržištu zadužila u iznosu od 750 milijuna eura. No, novac koji su ulagači nudili jer su željeli upisati 1,2 milijarde eura hrvatskih obveznica, a Vlada ga je odbila, mogao bi joj trebati već u rujnu.
Tad će, naime, Vlada krenuti u novi, drugi ovogodišnji rebalans proračuna i najvjerojatnije će se naći u situaciji da mora pronaći dodatna sredstva za krpanje proračunske rupe koja će se do tada povećati, piše Jagoda Marić u Novom listu.
Prihodi manji za 5 posto
Ministar financija Ivan Šuker nije želio procjenjivati koliki će biti manjak u proračunu, niti kako ga država misli pokriti, nego je izjavio da će se nakon novog rebalansa vidjeti koliki će biti deficit.
Iako službenih detaljnih podataka o tome kako se ostvaruju planirani prihodi u proračunu nema, ministar Šuker u više je navrata govorio da su prihodi za pet posto manji od planiranih u ožujku ove godine, kad je Vlada procijenila da može prikupiti oko 116 milijardi kuna u državni proračun.
Deficit i 10 milijardi kuna
Ako prihodi u turističkoj sezoni značajno ne podbace i ako se nastavi dosadašnja dinamika punjenja proračuna, to znači da će Vladi do kraja godine nedostajati dodatnih pet milijardi kuna. Ako ne bude rezala potrošnju, to znači da će deficit na kraju, prema nekim procjenama iz Banskih dvora, iznositi deset milijardi kuna.
Ako pak do toga zaista i dođe, samo zaduživanje neće biti jedina opcija, pa će se morati štedjeti na kapitalnim projektima ili usporavanjem gradnje ili obnove škola i bolnica. Prema izvorima iz Banskih dvora, Vlada vjerojatno neće rezati ni jedno zakonsko pravo, pa će se isplate građanima iz proračuna nastaviti.
Ukidanje neradne nedjelje i zabrane pušenja
Rješenje za štednju može biti i ukidanje zakona koji smanjuju potrošnju, poput onoga o neradnim nedjeljama ili zabrani pušenja u kafićima i restoranima. Takvi bi potezi izravno povećali zaradu od PDV-a i trošarina na duhan, što bi državi trebalo donijeti ukupno 44 milijarde kuna u ovoj godini, a to je gotovo 40 posto ukupnih prihoda.
Neki sugovornici ne isključuju i mogućnost povećanja stope PDV-a, što su Vladi savjetovali i neki članovi Ekonomskog vijeća. Iako u turističkoj sezoni trgovine rade nedjeljom, a kafići ostvaruju prihod zahvaljujući terasama, u Vladi razmišljaju o tome da ublaže režime ta dva zakona kako bi ipak spasili zaradu u posljednja tri mjeseca ove godine. (V. K.)
Izvor:
Novi list