Na sastanku u Banskim dvorima nije bilo riječi o konkretnim problemima u gospodarstvu
Predstavnici poslodavaca nezadovoljni su jučerašnjim sastankom u Banskim dvorima, na kojem se premijer Ivo Sanader uopće nije pojavio, iako je trebao prisustvovati.
Tako su izaslanstvo, u kojem su uz Damira Kuštraka, predsjednika Hrvatske udruge poslodavaca, i Đure Popijača, direktora HUP-a, bili još i viđeniji poslodavci poput Jure Radića, Ivice Mudrinića, Zdenka Adrovića te Ivana Milolože, dočekali potpredsjednici Vlade Jadranka Kosor i Damir Polančec te ministar financija Ivan Šuker.
Iako su predstavnici poslodavaca očekivali konkretne razgovore o, kako kažu, "sedam gorućih pitanja" hrvatskog gospodarstva, pri čemu su željeli čuti više o daljnjim planovima Vlade, skup se pretvorio u gotovo neobavezno pretresanje stanja državnih financija, pitanja novog rebalansa, problema brodogradnje i rada Ekonomskog vijeća. Sve, dakako, bez konkretnih zaključaka, pišu Jadranka Dozan i Snježana Vujisić Sardelić u Poslovnom dnevniku.
Novi rebalans u rujnu
Što se tiče stanja javnih financija, na sastanku su ažurirane procjene o tome koliko bi proračun mogao biti kratak u odnosu na rebalansom projicirane proračunske gabarite koji se kreću između četiri i pet milijardi kuna manjka.
To ne uključuje dodatne probleme u vezi s brodogradnjom i jamstvima, a za sada se okvirno govori kako bi se novi rebalans proračuna mogao dogoditi u rujnu. Izvori bliski Vladi tvrde da će se u rješavanju proračunskog manjka, koji premašuje aktualne projekcije vjerojatno posegnuti za kombinacijom novog inozemnog zaduživanja i dodatnih rezova na rashodnoj strani, ali i osiguranjem dodatnih prihoda.
Odlučniji rezovi
Međutim, među analitičarima prevladava mišljenje da su tradicionalni kreditori prilično iscrpljeni kao izvor dodatnog novca, te da bi se novim državnim zaduženjem eventualno riješio tek manji dio rastućeg proračunskog nedostatka.
To samo znači da bi se rashodi morali rezati malo odlučnije pa bi se s krizom jače morali solidarizirati razne interesne skupine, od poslodavaca (npr. manje subvencija) pa sve do Crkve. S druge strane, ne treba isključiti ponovno propitivanje mogućih dodatnih izvora prihoda za proračun, poput proljetošnjeg razmatranja inovacija u sustavu trošarina, ma koliko su stručnjaci iz nekoliko institucija (Svjetska banka, Institut za javne fianncije) u posljednje vrijeme prednost davali jednostavnijem rješenju u sferi prihoda - povećanju PDV-a. (V. K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik