Čelnik MMF Dominique Strauss-Kahn smatra da najgori dio krize tek dolazi
Ministri financija najrazvijenijih svjetskih zemalja iz skupine G8, na skupu u talijanskom Lecceu zaključili su da je svjetsko gospodarstvo počelo pokazivati znakove stabilnosti te se stoga treba početi pripremati na ukidanje poticaja koji su pomogli da se lakše prebrodi globalna financijska i gospodarska kriza.
Međutim, u završnom dokumentu ipak nisu zatražili hitno ukidanje svih stimulativnih mjera, što sugerira na oprez te ocjenu da oporavak još nije siguran, iako rastući pokazatelji upućuju na stabilizaciju ekonomija, piše Antonio Mandir u večernjem listu.
Nove izlazne strategije
Među znakovima stabilizacije u najbogatijim zemljama ističe se oporavak burzi te poboljšanje poslovnog i potrošačkog povjerenja, iako je situacija i dalje neizvjesna te postoje znatni rizici zbog kojih treba poduzeti dodatne korake da se stabilizacija učvrsti i globalno gospodarstvo postavi na put snažna, stabilna i održiva rasta.
Ipak, članice skupine G8 su se počele sve više zalagati za ukidanje stimulacija, koje smatraju nepotrebnima, a aktivnije će se pozabaviti traženjem novih izlaznih strategija koje bi trebale spriječiti prevelik rast kamatnih stopa na tržištu, čime bi se znatno umanjile državne financije.
Francuska ministrica gospodarstva, Christine Lagarde je istaknula da se države još ne smiju opustiti, sve dok se ne analizira tijek procesa obnove i poticanja te ne vidi konkretan učinak stimulacija.
Negativan rast
Znatno pesimističniji je čelnik Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Dominique Strauss-Kahn, koji je prilikom posjeta Kazahstanu istaknuo da se slaže s djelom mišljenja ministara, ali je istaknuo da je oprez i dalje potreban.
Posebice zato jer, prema Strauss-Kahnu, najgori dio krize još nije prošao. On je dodao kako MMF oporavak globalnog gospodarstva očekuje tek početkom 2010., a ove bi godine gospodarstvo trebalo zabilježiti negativnu stopu rasta od -1,3 posto. (V. K.)
Izvor:
Večernji list