Rast nezaposlenosti u svijetu i protekcionizam pojedinih zemalja, mogli bi uzrokovati još slabiji priljeva novca u siromašne zemlje
Ove će godine radnici na radu u stranim zemljama svojim kućama poslati ukupno 304 milijarde dolara, što je 7,3 posto manje od prošlogodišnjih 328 milijardi dolara, procjenjuje Svjetska banka.
Iako je ranije predviđala pad od 5 posto, Svjetska banka ističe kako neće doći do drastičnog pada doznaka jer, iako se trend iseljavanja zbog recesije smanjio, gospodarska kriza nije značajnije utjecala na broj radnika koji rade u stranim zemljama.
Sporiji oporavak
Međutim, određeni rizici su i dalje prisutni. Naime, još se ne može sa sigurnošću reći koliko će kriza potrajati i kako će se odraziti na gospodarstvo, kako će se kretati vrijednosti valuta te hoće li one zemlje u koje se imigranti najviše useljavaju pojačati kontrolu useljavanja.
"Zbog rasta nezaposlenosti većina najrazvijenijih zemalja mogla bi pojačati kontrolu useljavanja i ograničiti broj useljenika. Takva ograničenja sigurno bi smanjila ukupni iznos doznaka, što bi naravno usporilo globalni gospodarski oporavak, jednako kao što to čini i protekcionizam u trgovini", objašnjava Hans Timmer, voditelj tima Globalnih trendova u Grupi za razvojne izglede Svjetske banke.
Kriza zaobilazi Aziju
Iako se u 2008. godini iznos doznaka povećao za čak 15 posto, u odnosu na 2007., slabiji priljev novca gastarbajtera u mnogim se regijama bilježi još od posljednjeg kvartala prošle godine.
Najveći pad doznaka, od 6,9 posto, očekuje se u zemljama Južne Amerike i na Karibima, što je prvenstveno posljedica rasta nezaposlenosti i produbljene recesije u SAD-u. Također, značajan pad od 8,3 posto očekuje se i u zemljama Sub-Saharske Afrike.
Međutim, analitičari ističu kako se unatoč krizi i padu gospodarskih aktivnosti, očekuje daljnji rast vrijednosti novčanih doznaka u Kini i Indiji. (V. K.)
Izvor:
Svjetska banka