U Njemačkoj je zatvoreno oko 150.000, a u SAD-u se mjesečno zatvaralo po 52.000 radnih mjesta
Radnici zaposleni na određeno vrijeme, najpogođeniji su svjetskom gospodarskom krizom, upozorila je Međunarodna organizacija rada (International Labour Organization – ILO) u svom posljednjem izvješću koje se bavi utjecajem gospodarske krize na privremeno zapošljavanje i položaj tih radnika na tržištu rada.
"Agencije za privremeno zapošljavanje imaju važnu ulogu u funkcioniranju modernog tržišta rada. One su posrednice koje kompanijama pružaju veću fleksibilnost u pogledu povećanja ili smanjivanja broja radnika, dok istovremeno brinu o pravima tih radnika – sigurnosti radnih mjesta, plaćama, radnom vremenu, itd.", navodi se u izvješću.
Prve žrtve ekonomskog šoka
Kompanije su se masovno počele koristi uslugama agencija za privremeno zapošljavanje, kako bi u vrijeme ubrzanog razvoja brže dolazile do potrebne radne snage i lakše se prilagođavale promjenama. Međutim, upozorava autor izvješća John Myers, od sredine 2008. godine "iste te kompanije su zbog ekonomskih pritisaka ubrzano počele otpuštati radnike zaposlene preko agencija za privremeno zapošljavanje, dok je dio radnika zaposlen na neodređeno vrijeme često ostao netaknut".
U brojnim sektorima diljem razvijenih zemalja, a posebice u auto industriji, radnici zaposleni na određeno vrijeme bili su prve žrtve otpuštanja uzrokovanih krizom i recesijom. Kako se kriza produbljivala, tako su i kompanije ubrzano počele otkazivati ugovore s agencijama za privremeno zapošljavanje.
Bez točnih podataka
ILO procjenjuje da je u Njemačkoj, u samo četiri do šest mjeseci nakon listopada 2008., posao izgubilo između 100 i 150 tisuća "privremenih radnika". Prema procjenama Japanske vlade, u godinu dana je zatvoreno 85.000 radnih mjesta na kojima su radili radnici zaposleni putem agencija za privremeno zapošljavanje, a u Sjedinjenim Američkim Državama je od 2007. do travnja 2009., mjesečno bez posla ostajalo po 52.000 "privremenih radnika".
Potražnja za "privremenim radnicima" u Španjolskoj je u posljednjem kvartalu 2008. pala za 8 posto, dok je u Francuskoj i istom razdoblju potražnja smanjena za 10 posto.
Iako se ne zna točan broj svih privremeno zaposlenih u svijetu koji su zbog recesije izgubili radna mjesta, trenutne procjene dovoljne su da se zaključi kako je globalna kriza nanijela ogromnu štetu svim privremeno zaposlenim radnicima, a posebice su ugroženi oni u proizvodnom sektoru, koji je zabilježio dosad neviđene gubitke. (V. K.)
Izvor: ILO