Poželjnim se smatra potpisivanje otvorenijih i manje rigidnih ugovora o radu za stalno
Iako pad BDP-a nije zaobišao nijednu zemlju u vrijeme krize, stanje zaposlenosti bitno se razlikuje od zemlje do zemlje. Najveći rast nezaposlenosti među razvijenim zemljama zabilježen je u Španjolskoj, Irskoj i SAD-u, dok je u mnogim zemljama ipak bila manje izražena od pada BDP-a, a u Njemačkoj je čak i pala.
"Snažan porast nezaposlenosti u Španjolskoj i SAD-u uglavnom se može objasniti padom BDP-a i utjecajem koji je financijska kriza imala na pucanje nekretninskog balona na tržištu nekretnina", navodi MMF u najnovijoj publikaciji World Economic Outlook.
S druge strane, u nekim zemljama, uključujući Njemačku, Italiju, Japan i Nizozemsku, rast nezaposlenosti bio je manji od očekivanog, djelomice i zbog uvedenih programa kratkoročnog zapošljavanja, piše Marina Klepo u Jutarnjem listu.
Dvije godine za oporavak
Međutim, iako većina zemalja ove godine izlazi iz recesije i počinje bilježiti gospodarski rast, MMF predviđa da će tržištu rada za oporavak biti potrebno barem dvije godine.
Ipak, situaciji mogu doprinijeti neke specifične politike tržišta rada, uz generalno poticanje fleksibilnosti plaća i poboljšanje institucija na tržištu rada.
Zemljama s rigidnim tržištem rada u kojima su stalno zaposleni znatno zaštićeniji, a istodobno postoji i veliki broj onih s ugovorima na određeno vrijeme, MMF preporuča postupan prelazak na novi sustav. U toj skupini zemalja, u koju se može svrstati i Hrvatska, poželjnim se smatra potpisivanje otvorenijih i manje rigidnih ugovora o radu, ali na neodređeno vrijeme.
Na taj bi se način smanjio negativan utjecaj koje privremeno zapošljavanje ima na stvaranje ljudskog kapitala, te proširila prava osoba tijekom razdoblja nezaposlenosti. (V. K.)
Izvor: Jutarnji list