Prema popisu stanovništva iz 2001., riječ je o približno 70.000 osoba koje bi tijekom idućih pet godina mogle završiti na evidenciji HZMO-a
U idućih pet godina Hrvatsku tek očekuje val umirovljenika rođenih u vrijeme "baby booma" tijekom pedesetih godina prošlog stoljeća i tek ćemo se suočiti s pritiskom na Mirovinski fond, upozorio je na nedavnom okruglom stolu o izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju Vlado Puljiz, profesor na Studiju za socijalni rad Pravnog fakulteta u Zagrebu.
Prema popisu stanovništva iz 2001. godine, riječ je o približno 70.000 osoba, koje bi tijekom idućih pet godina mogle završiti na evidenciji HZMO-a. Upravo zbog toga, povećanje "penala" za prijevremeno umirovljenje, odnosno veće kazne za one koji idu ranije u mirovinu, kao i povećanje dobne granice i granice staža za umirovljenje žena, moglo bi pridonijeti tome da se uspori priljev novih umirovljenika. I to ako se donesu što prije, piše Marijana Matković u Vjesniku.
Naime, muškarci rođeni 1950. godine ove će godine napuniti 60 i ako imaju dovoljno staža (podsjetimo, za muškarce je uvjet za prijevremenu mirovinu 60 godina i najmanje 35 godina staža), steći će uvjete za prijevremeno umirovljenje. Slično je i sa ženama - one koje su rođene 1950. godine ove godine pune 55, što je trenutačno granica za prijevremenu starosnu mirovinu, uz uvjet da imaju najmanje 30 godina staža.
Prema podacima HZMO-a, od ukupno 1,532.633 osiguranika, koliko ih je na evidenciji bilo potkraj 2009. godine, bilo je 32.053 muškaraca u dobi između 60 i 64 godine (kada bi, ako imaju dovoljno staža, već mogli u prijevremenu mirovinu), te 45.599 žena u dobi između 55 i 59 godina, u kojoj, ako imaju 30 godina staža, mogu u prijevremenu mirovinu.
Statistika pokazuje i da je značajan udio osiguranika pet godina mlađih od spomenute dobi - dakle onih koji su rođeni sredinom pedesetih godina prošlog stoljeća i koji bi uvjete za prijevremenu mirovinu mogli steći u idućih četiri-pet godina. Ukupno, u kategoriji onih koji bi u tom razdoblju mogli steći uvjete za punu ili prijevremenu starosnu mirovinu (naravno uz ogradu, jer nema podataka o ostvarenom stažu pa se ne zna za koliko bi se njih mogli poklopiti i uvjet dobi i uvjet staža), trenutačno je gotovo 250.000 umirovljenika.
Istodobno, samo je 18.993 žena starijih od 60 te 4936 muškaraca starijih od 65 godina (dakle, od uvjeta za punu starosnu mirovinu) koji i dalje rade, odnosno i dalje su osiguranici na evidenciji HZMO-a. To, ukratko, znači da bi tek 1,5 posto osiguranika moglo biti obuhvaćeno planiranom mjerom poticaja za one koji rade dulje od zakonskih uvjeta. (A. P.)
Izvor: Vjesnik