Jeste li na poslu pod stresom? Imate li više zadataka nego što imate vremena za obaviti ih? Čini li vam se ponekad da više zaostajete za rokovima na kraju radnog dana nego na početku? Ako je tako, niste jedini.
Naravno da svi imamo loše dane kad se čini da sve ide krivo, ali ako konstantno osjećate da ste izmoreni, što možete učiniti? Donosimo nekoliko korisnih načina za rješavanje stresa.
Nemojte se previše truditi
Često sami sebi postavimo pretjerane zahtjeve. To samo povećava stres i u konačnici nas čini manje efikasnima. Podsjetite se da je u redu ne biti savršen cijelo vrijeme.
Postavite si prioritete
Svaki dan napravite popis stvari koje morate obaviti taj dan – i tad krenite u akciju! Prvo "napadnite" najteže zadatke – kad ste gotovi s tim, bit ćete tako zadovoljni sami sobom da ćete ostale obveze riješiti "k'o od šale". Na kraju dana si uzmite 10 minuta da isplanirate stvari za sljedeći dan.
Naučite reći "ne"
Često na sebe preuzmemo i zadatke koji zapravo nisu naša odgovornost jer se bojimo uzrujati nekoga time što ćemo mu reći "ne". Postoji granica do koje biste trebali ići i ne biste se trebali bojati to reći. Ako vaš šef ima previše zahtjeva, mirno mu objasnite da ne možete napraviti sve odjednom i pitajte ga što je najvažnije – i on bi također trebao postaviti prioritete!
Organizirajte se
Sredite nered na radnom stolu. Svaki dan si ostavite neko vrijeme da prođete kroz mailove i razne dokumente. Odolite napasti da provjeravate mail svakih 5 minuta - to je jedan od najčešćih načina gubljenja vremena!
Planirajte unaprijed
Osvijestite si koji su vam rokovi i planirajte posao u skladu s tim. Ne ostavljajte važne projekte za zadnji tren – to vam samo stvara dodatni nepotreban stres. Razdijelite projekt u manje dijelove i radite malo svaki dan. To čini zadatak manje zastrašujućim i također znači da nećete paničariti na kraju i morati se pretrgnuti od posla u zadnji tren.
Redovito se odmorite
Uvijek napravite stanku za ručak i, ako možete, izađite na svježi zrak. Osvježit će vam misli i pomoći da se usredotočite. Ako redovito ostajete duže na poslu, napravite nešto za sebe bar jednom tjedno – fitness, masaža ili samo kava s prijateljima – tako da budete prisiljeni otići s posla na vrijeme.
Uzmite godišnji
Uvijek potpuno iskoristite svoj godišnji. Nitko nije nezamjenjiv – tvrtka se neće raspasti ako vas nema nekoliko dana. Osim toga, nitko nije na samrtnoj postelji poželio da je više vremena proveo na poslu! Ključno je imati ravnotežu - tako da uživate, umjesto da se pribojavate odlaska na posao, te da se možete potpuno isključiti kad krenete doma.
Ako unatoč korištenju svih ovih strategija utvrdite da se i dalje ne možete nositi sa svime što se od vas traži, popričajte o tome sa svojim poslodavcem. Objasnite mu pod kakvim ste pritiskom i predložite neke metode poboljšanja – na primjer, ako vam šef uvijek dodjeljuje mnogo zadataka u posljednji tren, pitajte ga možete li se unaprijed dogovoriti za buduće projekte i slično. Pokušajte biti pozitivni u načinu na koji se postavljate i pokušajte ponuditi prijedloge koji će donijeti poboljšanja i vašim kolegama.
A ako ništa od ovog ne pomaže, nemojte se bojati preispitati svoju poziciju na tom radnom mjestu. Zaslužujete imati posao u kojem uživate. Ako ste non-stop pod stresom i jadni na poslu, trebali biste razmisliti o promjeni. Pogledajte stvari iz šire perspektive i zapitajte se što stvarno želite. Zanemarite očekivanja drugih ljudi – usredotočite se na to da pronađete posao na kojem ćete biti zaista sretni. (A. P.)
Izvor: Monster.com