Nema koristi od zdvajanja nad vlastitom sudbinom. Zadranka, Šibenčanka i Dubrovčanin danas prodaju svoju kreativnost u predmetima i kolačima nakon što su neko vrijeme proveli na burzi.
Kako u moru nezaposlenih pronaći one koji su ne samo uspjeli pronaći posao već se i samozaposliti? Kreativnost, hrabrost, optimizam pomogli su ovim ljudima da pronađu financijska sredstva i započnu svoj posao, pišu Gabrijela Bjelić, Katarina Jurković, Mišel Kalajdžić za Slobodnu Dalmaciju.
Kreativnost koja plaća račune: ručni radovi, restauriranje i uređenje interijera
Mirjana Nadinić Basioli radila je u kiosku prije negoli što je dobila otkaz. Mogla je čekati spas na burzi ili se sama pokrenuti što je učinila. Otvorila je mali dućan rukotvorina koje sama izrađuje.
„Nije lako poslovati u vremenima krize. Ipak, zbog teške obiteljske situacije, ljubavi prema poslu koji radim, ali i podmirenja obveza prema državi, tjeraju me da nastavim dalje“, kaže ona. Proširila je suradnju na još jednu trgovinu, a u slobodno vrijeme uređuje poslovne i obiteljske interijere iz starog u novo.
Sama oslikava, izrađuje razne dekorativne predmete za domaćinstvo, unikatne darove za krštenje, pričesti, krizme i vjenčanja, ali prihvaća i veće poslove kao renoviranje starog namještaja, ogledala, slika, škrinja uz obavezan starinski štih.
„Oslobodila sam se straha, shvatila da nemam što izgubiti i odlučila svoj san provesti u djelo“, kaže Mirjana. Kreativnost je imala i prije samo je sada koristi za profesionalni posao.
Nema koristi od zdvajanja nad sudbinom: prije sam radila u Fini, sad pečem fritule
Drugi primjer samozapošljavanja dala je bivša službenica Fine, Jasminka Havel u Šibeniku. Nakon što je dobila otkaz, počelo je, veli, najteže razdoblje u njezinom životu. Dvije i pol godine uzalud je slala molbe i polako je odustala od pasivnog čekanja.
„Kad sam to osvijestila, počela sam razmišljati što napraviti. Živjeti od socijale, na državnim jaslama, naprosto nije dolazilo u obzir kao ni sjedenje kod kuće. Tada sam odlučila otvoriti obrt i baviti se onim što stvarno volim“, kaže Jasminka
Svakodnevno je Šibenčani mogu vidjeti na gradskim ulicama kako prodaje tek napravljene fritule od kojih mala porcija košta pet, a velika deset kuna. Za njih se ponekad i čeka u redu.
„I kad puše i kad je oblačno, valja odraditi satnicu. No, nije mi teško jer je to nešto što volim. Ovo jest težak, ali je pošten posao i u današnje vrijeme treba iskoristiti vlastite potencijale kako bi se preživjelo. Nema ništa od zdvajanja nad sudbinom“, kaže Jasminka.
Uspješan obrt: manjim cijenama na konkurenciju u Dubrovniku
Posljednji poduzetnik, Dubrovčanin Viktor Kužanin u svoj je posao pretvorio pečenje kolača. Nakon prodaje namještaja i sticanja zanata u obiteljskom pekarskom poslu, otvorio je slastičarnicu u najskupljem turističkom gradu gdje kavu prodaje za sedam kuna.
„Obrtništvo nije lagan posao, pogotovo u zimi kad padne promet i nema turista. Ovaj posao zahtijeva više vremena i odricanja negoli moj privatni posao, no ima i prednosti kad si sam svoj gazda“ kaže Viktor koji posluje s tri stalna radnika i marljivo radi na razvoju branda. (M.D.)
Izvor: Slobodna Dalmacija (tiskano izdanje)