Na građevinskim poslovima u Iraku angažirane su 22 hrvatske tvrtke, a vrijednost sklopljenih ugovora iznosi gotovo 400 milijuna dolara.
Irak treba nove ceste, bolnice, trafostanice, stambene prostore. Riječ je o ‘velikom gradilištu’ za koje je zainteresiran cijeli svijet.
Nakon desetljeća rata i propadanja gospodarstva u zemlji, posebno u Bagdadu, vlada nestašica stambenih prostora pa vlasti planiraju izgraditi milijun stanova u idućih nekoliko godina, a sada se traže ponuđači za gradnju kompleksa u bivšoj vojnoj bazi na jugoistoku grada.
Hrvatske građevinske tvrtke već imaju iskustva s radom u Iraku i dobro kotiraju u toj zemlji.
Dubrovački Trames dogovara nove poslove u Iraku
Marko Balija, direktor dubrovačke tvrtke Trames koja posluje i u Iraku i gradi naselja za oko 30 tisuća ljudi u gradu Samari (150 km sjeverno od Bagdada) za banka.hr rekao je da su iskustva pozitivna, ali da na poslove u Iraku treba gledati „kao dugoročne, u pogledu pripreme, pokretanja i same realizacije jer tamo su rokovi relativni“.
„Treba se naoružati živcima i ne smije se gledati Irak kao poslijeratnu zemlju koja omogućuje posao brze i jednostavne zarade. Svaka aktivnost je stvar dodatnih pregovora“, kaže Balija.
Mostovi na rijeci Tigris
Hrvatski veleposlanik u Iraku Jerko Vukas ističe da su hrvatske tvrtke dobrodošle jer su ostavile trag još u vrijeme Jugoslavije, a cijenjene sui prepoznate i po tome što sun a rijeci Tigris gradile čak šest mostova.
„Zajedno s iračkom vladom i partnerima u Iraku su na građevinskim poslovima angažirane dvadeset dvije tvrtke iz Hrvatske te je potpisano skoro 400 milijuna dolara vrijednih ugovora, a očekuje se da će do devetog mjeseca ta brojka biti premašena“, kazao je Vukas te dodao kako je u Bagdadu ‘stanje stabilizirano’ te je grad, kao i cijela zemlja, postao jedno veliko gradilište. “Ogromna je potražnja, ne samo za stanovima i halama, nego i ostalom infrastrukturom. Cijeli svijet je u Iraku“, kaže Vukas, ali ipak preporuča konzultacije s veleposlanstvom oko toga u koja područja treba ići.
Dodao je kako je već dva puta organiziran iračko- hrvatski forum, ali „ako se pokaže interes organizirat će se i treći jer u Iraku su velike mogućnosti i zajedničkim snagama možemo napraviti mnogo na prevladavanju krize u građevinskoj industriji“.
Bagdadu nedostaje 750 tisuća stanova
Bagdad ima veliki manjak stambenog prostora - nedostaje 750.000 novih stanova.
U napuštenoj vojnoj bazi Al-Rasheed na jugoistoku glavnog iračkog grada planira se gradnja stambenog kompleksa sa 70.000 stanova i 5.000 obiteljskih kuća, dječjim igralištima, sportskim terenima, kliničkim i trgovačkim centrom.
Jedan od razloga za prosvjede diljem zemlje prošle godine bila je i nemogućnost pronalaženja stambenog prostora. Oko 57% urbanog stanovništva u Iraku živi u ozloglašenim sirotinjskim četvrtima, navodi se u izvješću objavljenom od strane Ujedinjenih naroda u 2011. Izvješće navodi da 13% kućanstava u urbanim sredinama ima više od 10%, a 37% po sobi ima tri ili više osoba.
Izvor: banka.hr