Zoran je to prikaz stanja na tržištu rada i potvrda da se od umjetnosti ne može živjeti.
Riječka umjetnica Milijana Babić prije godinu i pol dana u oglasnicima je prijavila da ‘vizualna umjetnica hitno traži bilo kakav posao.’ Od početka je planirala tako stečena iskustva na kraju putem vizualnih i audiomaterijala pretvoriti u izložbu koja je u četvrtak i otvorena u galeriji “Mali salon” u Rijeci, kojom upravlja Muzej modern suvremene umjetnosti Rijeka.
“Na oglase koje sam dala u 99% slučajeva javljali su se perverzni muškarci. Riječ je bila ili o hot-lineu, ponudi za masaže, radu u noćnim klubovima, eskortu, večernjim pratnjama i slično. Pitali bi i što mi to točno znači vizualna umjetnost, kakav je to posao? Kada bi na red došle godine, čim kažeš da imaš više od 35, razgovor bi bio gotov. Razgovori su snimani i danas je devet audiozapisa i transkripata tih konverzacija izloženo u galeriji”, objašnjava Milijana.
I ona se sama javljala na oglase za posao, pa je u godinu i pol obavljala razne poslove, od čišćenja, konobarenja i dijeljenja letaka do predstavljanja proizvoda u trgovačkim centrima.
“Da se neki od tih poslova pokazao dobrom honorarnom zaradom, možda bih ga i zadržala. Rijetko tko od mojih kolega umjetnika može preživljavati od umjetnoti, svima trebaju dodatni poslovi. Možemo biti sretni ako uopće izložimo svoje radove, s tim da nam se ništa ne plaća. Sami moramo plaćati i putne troškove. Zapravo, pristajemo na sve mogućnosti”, kaže Milijana.
Spominje kako je jedan od poslova bio i čuvanje izložbe jednog njezinog kolege umjetnika. Nitko se, kaže, nije pitao zašto netko poput nje, koja već pet godina predaje kao vanjska suradnica na Katedri za kiparstvo pri Akademiji za primijenjenu umjetnost u Rijeci, u jutarnjim satima čuva izložbu za 13 kuna po satu. Tako je uzela, kaže, dio zarade svojim studentima, koji inače obavljaju takve poslove. No, svi su očito naviknuti na to da umjetnici moraju posezati i za takvim poslovima, napominje.
Stanje na hrvatskom tržištu rada opisuje i posao ‘punjenja kuverti od kuće’ za koji se prijavila. Nije joj ni smaoj bilo jasno o čemu je riječ, ali oglasnici su, kaže, puni takvih ponuda. Razgovarala je s jednim takvim ponuđačem posla. Inzistirao je na tome da ona na njegovu adresu pošalje praznu kuvertu u kojoj će joj on poslati sve povratne informacije.
U kuverti je stigla uplatnica od 300 kuna jer oni koji nude posao navodno moraju pokriti i neke svoje troškove. Nakon tih 300 kuna, priča Milijana, priča završava jer poslije više nema nikakvih informacija od onih koji posao nude.
Njezina izložba biti će otvorena u Rijeci do 7. listopada. Za vizualni identitet izložbe zaslužan je Mario Aničić, dok je fotosadržaj i videosadržaj obrađivala Mirna Kutleša, a video i audio montažu radio Sanjin Stanić.
Milijana Babić rođena je 1974. godine u Rijeci, 2002. Diplomirala je na odsjeku Likovnih umjetnosti u Durban Institute of Technology u Durbanu u Južnoafričkoj Republici, a magistrirala 2007. na likovnoj akademiji u Ljubljani.
Izvor: Poslovni.hr