Iako smo po mnogočemu na vrhu ljestvice najgorih, u Europi, ali i svijetu Hrvati se ipak mogu pohvaliti raznovrsnim uspjesima, bilo da je riječ o znanosti, medicini ili tehnologiji. Naravno, ovdje govorimo o iznimnim dostignućima.
Od najnovijih uspjeha tu je svakako projekt Monolith koji je Microsoft proglasio najboljim sturtupom u Europi. Riječ je o uređaju koji oglašivačima omogućava da u realnom vremenu vide reakcije konzumenata na oglas, a osmislila ga je tvrtka Monolith Group Martina Birača.
Tu je i privatni hrvatski DNK laboratorij Genos koji je ušao u finale prestižne European Universal Biotech Inovation Prize. Naime, laboratorij Genos našao se u konkurenciji pet najuspješnijih europskih tvrtki s projektom kojim je otkriven dijagnostički potencijal antenarne fukoze za jedan od podtipova dijabetesa HNF1A-MODY. Naravno, to nisu jedini uspjesi kojima se možemo ponositi.
Inteligentnu jaknu koja sama zna koliko treba grijati tijelo na zagrebačkom Tekstilno-tehnološkom fakultetu osmislio je prof. Dubravko Rogale s nekoliko suradnika i, kako je naglasio, uz svesrdnu pomoć Hrvatskog instituta za tehnologiju (HIT). Koliko je proizvod unikatan pokazuje i činjenica da je odmah po završetku bez problema dobio hrvatski, ali i europski patent.
“Sada idemo i na američko tržište. Na samom smo kraju razvoja. Naša bi jakna bila izvrsna za hrvatsku vojsku i policiju, ali i sportaše, komunalne redare te općenito sve koji rade na hladnom. Voljeli bismo da se proizvodi u Hrvatskoj, čime bi se otvorila i nova radna mjesta”, napominje prof. Rogale. Od prve ideje do sada prošlo je deset godina, ali je uz pomoć HIT-a tim s Tekstilno-tehnološkog fakulteta u dvije godine dovršio projekt.
Hrvatska ima svoje uspješne igrače za utrku u svijetuvrhunske kozmetike. Riječ je o kozmetičkoj liniji NiKEL iza koje stoje magistra farmacije Mirjana Brlečić i njezina kći, također magistra farmacije Nika Brlečić. Inovacija kojom se mogu podičiti je kozmetika na bazi matičnih biljnih stanica, biljki koje same zacijele kad ih zarežete. Tako njihova kozmetika protiv bora štiti od UV-oksidativnog stresa i smanjuje znakove starenja.
“Naša je podloga, točnije receptura inovativna. Serum sadrži biljne matične stanice koje nabavljamo iz švicarskog laboratorija. Za naš tonik alpske ruže u lipnju ove godine na najvećoj svjetskoj izložbi inovacija u Pittsburghu osvojili smo nagraduInpex. Kad je o nama riječ, inovacije u Hrvatskoj se isplate, posebno ako imate kvalitetan proizvod s pristupačnom cijenom. U Hrvatskoj postoji puno dobrih znanstvenika, no ipak bismo trebali malo više cijeniti domaće znanje i domaći proizvod”, kaže Nika Brlečić. NiKEL je inače najnagrađivanija hrvatska kozmetika koja je dobila mnoga priznanja i više od 20 zlatnih medalja za inovativni prirodni proizvod.
Domaća obeshrabljenja
Inovacije se, međutim, nisu isplatile, barem ne još, 20-godišnjem Lovri Dujniću, kojem je projekt vozila kojim se upravlja preko interneta donio zlatnu medalju prestižnog Salona izuma u Ženevi, Grand Prix Grada Bruxellesa za najbolji koncept i titulu viteza. Nije baš previše ohrabren reakcijama u Hrvatskoj na njegovo otkriće, a ni obrazovnim sustavom koji ne promiče inovatore.
“Za sada sa svim tim ne mogu ništa”, kaže Dujnić. Ambicija mu je završiti fakultet i imati svoj laboratorij ili tvornicu koja će se baviti elektronikom i inovacijama. Sa svojim je prijateljima nedavno osnovao Centar za tehnička istraživanja “Nikola Tesla”. Pet različitih priča ali postoji i nešto zajedničko. Kad saberemo sve što smo čuli razgovarajući sve stane u tri riječi: znanje, smjelost i upornost.
Izvor: jutarnji.hr