Hrvatski su poduzetnici u prvih devet mjeseci ove godine ostvarili bruto dobit, odnosno višak prihoda nad rashodima u iznosu od 25,1 milijarde kuna što je za 5,6% manje nego u rujnu 2011.
Smanjenje bruto dobiti rezultat je bržeg rasta rashoda u odnosu na prihode, objavila je Financijska agencija (Fina) na temelju podataka iz kvartalnih statističkih izvještaja 92.492 hrvatska poduzetnika. Kako su njihovi ukupni prihodi bili viši od ukupnih rashoda Fina ocjenjuje das u hrvatski poduzetnici u tom razdoblju relativno uspješno poslovali.
U spomenutom razdoblju poduzetnici su ostvarili 458,9 milijardi kuna prihoda, a rashodi su iznosili 433,8 milijardi kuna. Pritom su ukupni prihodi povećani prema istom razdoblju prošle godine za 0.7%, dok su rashodi rasli po stopi od 1,1%.
Veći rast rashoda od prihoda, ističu iz Fine, smanjio je ekonomičnost poslovanja, s obzirom da je utroškom od 100 kuna ukupnih rashoda u prvih devet mjeseci ove godine ostvareno 105,79 kuna prihoda, dok je u istom razdoblju 2011. Ostvareno 106,20 kuna.
Tako pogoršana ekonomičnost uzrokovala je smanjenje ukupne bruto dobiti hrvatskih poduzetnika, u odnosu na isto razdoblje lani, za 5,6%.
Prema podacima Fine više od polovice ukupnog broja poduzetnika, njih 54,9%, u prvih devet mjeseci poslovalo je s bruto dobiti, dok je ostalih 45,1% poduzetnika zabilježio bruto gubitak.
Ti podaci pokazuju da je u odnosu na isto razdoblje lani omjer poduzetnika koji su uspješno poslovali i onih koji to nisu ostao isti.
Iz statističkih izvještaja za prvih devet mjeseci vidljivo da je broj zaposlenih kod hrvatskih poduzetnika, u odnosu na isto razdoblje lani, povećan za 1,5% (na temelju broja zaposlenih prema satima rada), dok su prosječne mjesečne neto plaće istodobno smanjene za jednu kunu.
Zaposlenima kod poduzetnika, obveznika poreza na dobit, obračunata je prosječna neto plaća 4.703 kune, što je nominalno na istoj razini kao lani, ali je zbog porasta potrošačkih cijena realno manje za 3%, navodi Fina.
Podaci također pokazuju da su poduzetnici u prvih devet mjeseci u novu dugotrajnu imovinu investirali 27,2 milijarde kuna tj. 2,4% više nego lani.
Izvor: Poslovni Puls