Hrvatska udruga poslodavaca ovu je godinu ocijenila mršavom dvojkom, a smatraju da bolje neće biti ni u 2013. Ipak, nadaju se da će Vlada prepoznati kako si ne možemo priuštiti još jednu izgubljenu godinu.
Anketa 'Poslovna očekivanja 2013.' provedena među 320 poslodavaca - članova HUP-a pokazuje da očekivanja od iduće godine nisu optimistična.
Najveći dio sugovornika (55,4%) smatra kako će stanje u idućoj godini biti isto kao i ove godine, čak 38% njih očekuje da će biti i lošije dok samo 6% poslodavaca očekuje malo bolje stanje.
Zanimljivo je da se poslovni pesimizam smanjuje s povećanjem broja zaposlenih, odnosno, optimizam raste s veličinom tvrtke.
Među malim tvrtkama bilježi se gotovo polovica pesimista (48,3% je onih koji smatraju da će opće gospodarsko stanje iduće godine biti malo ili znatno lošije nego ove godine). Među sugovornicima iz srednjih poduzeća taj se udjel smanjuje na 36,7%, dok je najmanji udjel zabilježen među velikim poslodavcima (29,2%).
Najveći udjel onih koji očekuju djelomice bolje stanje je među velikim tvrtkama (8,3%, prema 6,7% među srednjim i 3,4% među malim poslodavcima).
Graditeljstvo je sektor s najpesimističnijim pogledom na poslovnu budućnost - svaki drugi sugovornik iz tog sektora smatra da će stanje iduće godine biti još lošije. Slijede poslodavci iz trgovine, usluga i prijevoza dok najmanje loša očekivanja imaju poslodavci iz industrije (35,5%) i turizma (33,3%).
Čak 43% poslodavaca očekuje pad zaposlenosti u svojim poduzećima i to u rasponu od 3 do 20%!
Trećina očekuje još veći pad dok samo najuporniji optimisti, njih 6%, očekuje da će biti sposobni povećati zaposlenost između 3 i 10%.
Ako nitko neće zapošljavati nego otpuštati tko više i iz kakvog pokazatelja može prognozirati rast?
Ivica Mudrinić, predsjednik HUP-a upozorava da netko jednom mora objasniti zašto Hrvatska nije u stanju dostići potencijal rasta od 5 ili 6%, što to priječi ulaganja, zašto ne stiže kapital, zašto vlada pesimizam.
"Svaki zakon, svaka promjena pravila treba se provoditi samo s jednim ciljem - hoće li potaknuti ulaganja ili neće. Mi ne vidimo poteze ekonomske politike koji će promijeniti smjer, opterećenje parafisklanih nameta još uvijek iznosi četiri posto BDP-a, a intenzivno fiskalno opterećenje i dalje raste", upozorio je Mudrinić.
Davor Majetić, glavni direktor HUP-a zaključuje kako će iduća godina biti samo još jedna u nizu propuštenih, bez rasta, s mnogo više otpuštanja nego restrukturiranja. Brine ga planirani rast proračunskih prihoda za četiri milijarde kuna i deficit od gotovo 11 milijardi.
Prihodi proračuna rađeni su na projekciji rasta BDP-a od 1,8 posto iako još uvijek svakoga dana bez posla ostaje oko 800 radnika.
Izvor: Lider