Ukupno 75% građana Hrvatske mjesečne izdatke i troškove drži pod kontrolom, pokazuju rezultati IMAS-ovog istraživanja o navikama potrošnje provedenog za potrebe Erste grupe na uzorku od 500 ispitanika.
Pritom je, gledano po kriteriju starosti, najviše građana koji drže pod kontrolom mjesečne izdatke i troškove u dobi iznad 50 godina (86%). Tim podatkom Hrvatska se nalazi na samom vrhu kada je usporedimo sa zemljama srednje i istočne Europe (SIE).
Naime, prvi nakon Hrvatske su Nijemci kojih 70% smatra da ima pod kontrolom svoje mjesečne izdatke, a slijede ih Mađari (69%), Poljaci (61%), Crnogorci (59%), Česi (58%), Slovaci (54%), Srbi (53%), Rumunji (45%), Ukrajinci (43%) te Turci (33%).
Da građani Hrvatske vješto upravljaju novcem pokazuje i podatak da njih 77% tvrdi da u svakom trenutku znaju sve detalje svoje financijske situacije, dok ih oko 45% kaže da nikada ne troši više no što prethodno planira. To je ujedno i najveći postotak u usporedbi s ostalim zemljama SIE regije obuhvaćenih ovim istraživanjem, a Hrvatska se nalazi uz bok zemljama kao što su Njemačka (75%) i Mađarska (69%), za razliku od primjerice Ukrajine (40%) i Turske (28%).
Istraživanje je nadalje pokazalo da za ukupno 43% građana Hrvatske kupnja pričinjava manje zadovoljstva no što je to bio slučaj ranijih godina, a pritom je nešto veći postotak žena (46%) u odnosu na muškarce (39%). Iako je istraživanje pokazalo da 44% građana Hrvatske kupuje u diskontima, ukupno 26% ispitanika izjavilo je da kada kupuju osnovne stvari poput odjeće i hrane ne moraju uopće misliti o novcu, dok je 35% onih koji ističu da to moraju činiti. Kad se radi o većim predmetima kupnje, 48% građana ističe da uopće ne trebaju štedjeti ili posuđivati novac da bi si to mogli priuštiti, dok njih 19% ističe suprotno.
Kada se općenito analizira stav prema dugu, ukupno 51% građana smatra da ulazak u dug mora biti dobro promišljen i utemeljen na dobrim razlozima. Tome u prilog ide i podatak da bi 49% građana uzelo kredit ili plaćalo u ratama prvenstveno u svrhu kupnje stana ili kuće (66% od 15 do 29 godina starosti naspram 36% onih iznad 50 godina), 36% bi na kredit kupilo auto ili motocikl, dok bi se njih 28% odlučilo na takvu opciju zbog kupnje zemljišta.
Zanimljiv je podatak da bi se 17% žena odlučilo na podizanje kredita za kupnju televizora putem kredita, dok isto želi 9% muškaraca. Od ostalih stvari koje se u manjem postotku ističu kao pogodne za kupnju kreditom, tu su kompjutori, putovanja, odjeća, obuća, pokloni za obitelj te mobilni uređaji. Kada se radi o kupnji stana ili kuće, 41% građana ističe da je za tu namjenu podiglo kredit u banci, a 13% da su posudili novac od obitelji.