Vlada je donijela odluku o produženju primjene Nacionalnog plana za poticanje zapošljavanja do 01. srpnja 2013. godine.
Tako se nastavlja provođenje postojećih mjera uz redefinirane kriterije koji će olakšati korištenje pojedinih mjera, a koje su u nadležnosti HZZa.
Mjere koje će se provoditi u ovoj godini su:
- Paket mjera za mlade „Mladi i kreativni“
- Paket mjera za posebne skupine „I posebnost je prednost“
- Paket mjera za osobe s invaliditetom „Uključeni“
- Paket mjera za starije osobe „Važno je iskustvo“
- Paket mjera za dugotrajno nezaposlene „I mi smo za novi posao i učenje“
- Paket mjera za nezaposlene osobe romske nacionalne manjine
- Paket mjera za poslodavce u teškoćama „Važno je očuvati radno mjesto“
Zahtjevi za dodjelu sredstava po mjerama zaprimaju se do 30.06.2013.
Inače, tijekom 2012. godine, mjeru 'obrazovanje nezaposlenih' iskoristilo je više od 5.200 ljudi, dok je stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa iskoristilo više njih od 9.500.
Tijekom prošle godine bilo je i više od 17.800 korisnika javnih radova, te njih 700 koji su iskoristili potporu za očuvanje radnih mjesta.
Potpore za zapošljavanje i usavršavanje ukupno je iskoristilo više od 6.500 korisnika, a potpore za samozapošljavanje više od 1.600 ljudi.
Ipak, oprez!
Od ove godine izdašnije su potpore za samozapošljavanje – mogu iznositi i do 53.102 kune. Ipak, korisnik mora dokazati da je iznos istovjetan s potporama za samozapošljavanje uplatio sebi kroz plaće i doprinose, inače će novac koji je primio od HZZa morati vratiti s kamatama.
"Nitko ne očekuje da će ti ljudi pokrenuti posao i odmah poslovati u plusu. To i ne tražimo. Tražimo samo dokaze da osoba sebi isplaćuje plaću, odnosno doprinose, u iznosu jednakom potpori. Odakle će se ta sredstva namaknuti, kreditom, pozajmicom ili ušteđevinom, nije bitno, to se neće provjeravati", ističe Tatjana Dalić, pomoćnica ministra rada i mirovinskog sustava, za Poslovni dnevnik te dodaje da se potpore dodjeljuju i u obliku subvencije za plaće te iznose 50% godišnjeg troška bruto plaće, odnosno 75%, ako je osoba invalid.
"Ako osoba ne dostavi dokaze da je u iznosu istovjetnom potpori isplatila sebi neto plaću i doprinose, ili nije u cijelosti poštovala ugovor, mora vratiti sredstva potpore uvećana za kamatu propisanu Zakonom o obveznim odnosima", kažu u HZZu.
- Minimalna potpora iznosi 18.880 kuna, a za osobu s fakultetom i do 35.401 kunu.
- Maksimalna potpora od 53.102 kune namijenjena je za invalide s visokom stručnom spremom.
"Osoba koja aplicira za sredstva za samozapošljavanje može birati visinu potpore, ali pritom mora biti svjesna će kontrolorima HZZ-a svaka tri mjeseca morati dostaviti dokaze da je sebi isplatila plaću i doprinose u istom iznosu", kaže Dalić.
- Ako potpora iznosi 35.401 kunu, još toliko u roku 12 mjeseci mora isplatiti i na svoj račun kao bruto plaću.
- Potpore za samozapošljavanje više nisu namijenjene za pokrivanje troškova za otvaranje obrta ili trgovačkog društva. Uvjet više nije ni godina dana "staža" na burzi.
- Potporu mogu koristiti svi nezaposleni bez ograničenja vezanog uz trajanje statusa nezaposlene osobe, radno iskustvo te bez obzira na zanimanje ili kvalifikacije.
- Novost je i da se osobe mogu udruživati kao suvlasnik poslovnog subjekta i aplicirati za sredstva zajedno.
Bitna je samo dobra ideja, što procjenjuju stručnjaci na Zavodu uz potporu Hrvatske udruge poslodavaca (HUP), Hrvatske obrtničke komore (HOK), razvojnih agencija i poduzetničkih centara.
Izvor: Hrvatski zavod za zapošljavanje, Poslovni dnevnik