Posljedica tog trenda je, upozoravaju stručnjaci, financijska ovisnost žena te veći rizik od siromaštva u starosti.
U Europskoj Uniji muškarci su 2010. prosječno po satu zaradili 16% veću bruto plaću od žena. U Hrvatskoj je iste godine razlika između prosječne mjesečne bruto plaće žena i muškaraca iznosila 10,2%, također u korist muškaraca.
Na razini EU 27 najmanja je razlika u plaćama (1%) u Sloveniji, a najveća (28%) u Estoniji.
Razlike u plaćama ovise o trendovima na tržištu rada u pojedinim zemljama pa ih značajno povećavaju slabije plaćeni poslovi, koje uglavnom rade žene (npr. u trgovini, tekstilnoj industriji ili pak part-time poslovi, koje zbog obitelji češće rade također žene).
Najveće su razlike u plaćama u nekim tradicionalno muškim zanimanjima (npr. u zračnom prijevozu, u kojem muškarci rade uglavnom bolje plaćene poslove kao što je pilotski).
Ipak, razlika u plaćama u Hrvatskoj se posljednjih godina postupno smanjuje. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, razlika u prosječnoj neto plaći muškaraca i žena 2009. godine iznosila je 10,6%, a 2010. godine smanjila se na 10,2%.
Tako su, prema podacima DZS-a, muškarci u Hrvatskoj 2010. zaradili prosječnu neto plaću od 5.575 kuna, a žene 90,2% te plaće, dakle 5.026 kuna. Stopa zaposlenosti žena je 2010. iznosila 46,1%, a muškaraca 53,9%.
Izvor: Jutarnji list